fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Po wystawie ceny obrazów rosną

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Artysta żyje w świadomości miłośników sztuki, dopóki jego dzieła krążą na rynku - mówi Marek Roefler, kolekcjoner sztuki i właściciel muzeum.

Rz: Kilka dni temu otworzył pan w swoim muzeum artystów École de Paris piątą z cyklu monograficznych wystaw. Tym razem jest to dorobek Henryka Epsteina. Dlaczego akurat tego artysty?

Marek Roefler: Po pierwsze, mam pokaźną kolekcję jego ekspresyjnych dzieł. Prezentujemy około 120 obrazów i ponad 40 prac na papierze, w tym dzieła z kilku prywatnych kolekcji z Francji i Polski oraz z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Henryk Epstein urodził się w Łodzi w 1891 r. W 1912 r. wyjechał do Paryża. Na międzynarodowym rynku funkcjonuje jako ważny artysta Szkoły Paryskiej. W Polsce nadal jest mało znany.

Był barwną postacią paryskiej cyganerii. Mieszkał w legendarnym budynku La Ruche. Przyjaźnił się ze sławnym artystą Chaimem Soutinem, który jest ikoną światowej sztuki, oraz z Amedo Modiglianim; ten ostatni sportretował go w 1918 r. Epstein został zamordowany w 1944 r. w obozie w Auschwitz.

Na wystawie oglądamy także obrazy innych artystów bliskic...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA