fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rosja nie zrezygnuje z syryjskiego portu

Port w Tartus Fot. CC BY-SA 3.0
Wikimedia Commons
Nie planujemy opuścić naszych pozycji w Tartus, bez względu na sytuację polityczno-wojskową - można przeczytać w oświadczeniu Sztabu Głównego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie Sztab zauważył, że "w obecnej sytuacji nie jest możliwa odbudowa, przebudowa i rozwój portu". Dowództwo marynarki jednak wierzy, że to nastąpi po ustabilizowaniu się sytuacji w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Mowa również o budowie punktu logistycznego przy pomocy syryjskich sił rządowych.

Warto przypomnieć, że Rosja w 2013 roku wycofała w związku z syryjskim konfliktem cały swój personel wojskowy z Syrii. Personel wojskowy i cywilny pracował aż do chwili obecnej w bazie rosyjskiej marynarki w porcie Tartus - podał wówczas dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w ministerstwie obrony.

Natomiast w 2014 roku ustalono, iż generał Fahd al-Freii pojedzie do Moskwy, aby podpisać umowę o współpracy między tymi dwoma państwami. Umowa ta miała zawierać między innymi właśnie rozbudowę rosyjskiego portu wojskowego w Tartus oraz dostęp Syrii do rosyjskich zdjęć satelitarnych.

Baza w leżącym 220 km na północny zachód od Damaszku Tartusie powstała na mocy umowy zawartej w 1971 r. Według oficjalnych rosyjskich mediów znajdowały się w niej koszary, magazyny, doki pływające oraz łódź do przeprowadzania napraw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA