fbTrack
REKLAMA

Świat

Parlamentaryzm w Kazachstanie. Dyskusja z udziałem międzynarodowych ekspertów

O powstaniu i rozwoju parlamentaryzmu w Kazachstanie będą dyskutować uczestnicy 5. Międzynarodowej Konferencji Parlamentarnej poświęconej Dniu Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu. Z uwagi na pandemię zaplanowane na 26 listopada spotkanie odbędzie się zdalnie.

Międzynarodowa Konferencja Parlamentarna poświęcona Dniu Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu organizowana jest co roku z inicjatywy Mazhilisu, parlamentu Republiki Kazachstanu. Konferencję zainicjował Mazhilis piątej kadencji.

W poprzednich latach dyskutowano o aktualnych trendach w rozwoju społeczeństwa Kazachstanu i 25-leciu niepodległości Republiki Kazachstanu (2016 rok), kazachskim modelu modernizacji w nowej rzeczywistości globalnej (2017), roli stolicy Kazachstanu w zapewnieniu integracji, pokoju i stabilności (2018) oraz rozwoju instytucji prezydencji w Kazachstanie (2019). Tegoroczna konferencja będzie poświęcona powstaniu i rozwojowi parlamentaryzmu Kazachstanu.

Dotychczas w pracach konferencji uczestniczyli zagraniczni parlamentarzyści, szefowie organizacji międzynarodowych oraz eksperci z całego świata, a także kazachscy parlamentarzyści, przedstawiciele organów rządowych i środowiska naukowego.

W tegorocznej edycji wezmą udział przedstawiciele kazachskiego Mazhilisu oraz izb wyższych i niższych poszczególnych krajów. Zaproszenia organizatorzy wysłali do szefów parlamentów Austrii, Węgier, Wietnamu, Turcji, Rosji, Włoch, Chin, Republiki Korei, Czech oraz Parlamentu Europejskiego.

Z uwagi na pandemię COVID-19 konferencja organizowana jest w trybie zdalnym. Początek w czwartek 26 listopada o godz. 14 czasu lokalnego ( o godz. 19 czasu polskiego). Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język rosyjski i angielski.

Dzień Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu obchodzony jest 1 grudnia. To właśnie w tym dniu w 1991 roku w pierwszych demokratycznych wyborach prezydenckich zwyciężył Nursułtan Nazarbajew. Celem rządów pierwszego prezydenta była budowa państwowości Kazachstanu, przejście do gospodarki rynkowej, stworzenie społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie tożsamości narodowej.

Prezydent jasno określił też kierunek realizacji wielowymiarowej i pokojowej polityki zagranicznej. Kazachstan aktywnie włącza się, a także inicjuje globalne działania na rzecz pokoju, stabilności i bezpieczeństwa, czego wyrazem są dążenia do rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Kazachstan jest dziś jednym z liderów światowego ruchu antynuklearnego.

Pierwszy prezydent jest także autorem wielu inicjatyw integracji międzynarodowej. To przy jego aktywnym udziale utworzono Wspólnotę Niepodległych Państw czy Euroazjatycką Unię Gospodarczą. W 2010 roku w stolicy Kazachstanu odbył się także szczyt OBWE. A w 2016 roku Kazachstan został wybrany na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018.

Materiał Partnera Ambasada Republiki Kazachstanu

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA