fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rosneft sprzedał aktywa w Wenezueli. Wiemy, kto je kupił

AFP
Objęty amerykańskimi sankcjami rosyjski gigant paliwowy wycofuje się z Wenezueli. Rosneft sprzedał swoje aktywa w tym kraju.

Złoża ropy i gazu, udziały w petrochemiach należą teraz do rządu Rosji.

Rosneft poinformował, że sprzedał swój wenezuelskie aktywa i wycofał się z Wenezueli: „Rząd Federacji Rosyjskiej zakupił od Rosneft aktywa w Wenezueli. Ich właścicielem została firma w 100 procentach należąca do rosyjskiego skarbu państwa" - pisze agencja RIA Nowosti. W wyniku sprzedaży wenezuelskich aktywów Rosneft otrzyma 9,6 proc. udziałów w niewymienionej z nazwy firmie.

Eksperci oceniają to jako logiczne posunięcie. „Rosneft jest objęty zaostrzonymi amerykańskimi sankcjami. Na przełomie 2019/2020 sankcje te objęły dwie spółki handlowe koncernu (Rosneft Trading i TNK Trading - red). Dlatego myślę, że to posunięci ma przede wszystkim wyprowadzić koncern spod amerykańskich ograniczeń" - ocenił Dmitrij Burych z Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych.

Dodaje, że chodzi o zapewnienie rosyjskim firmom pracującym w Wenezueli parasola ochronnego ze strony państwa rosyjskiego.

„Nie wychodzimy z Wenezueli, tylko przeformowujemy nasze stosunki i wyprowadzamy na nowy poziom jakościowy. Rosyjski rząd nie będzie tak mocno się oglądać na ograniczenia finansowe, które mają inni działający na tym rynku" - podkreśla Burych.

Na razie Amerykanie nie skomentowali decyzji Rosneft. Biały Dom dał Rosjanom czas do 20 maja na likwidację biznesu w Wenezueli. Tamtejszy reżim jest nieuznawany przez większość świata; swoją nieudolnością i skorumpowaniem doprowadził kraj, posiadający najwięcej ropy na świecie, na gospodarcze i społeczne dno.

Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą około 6 mld dol. Reuters podliczył, że od 2006 r Kreml i państwowy koncern naftowy Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol.

W 2016 r Rosneft i wenezuelski państwowy koncern PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerskie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft był udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton.

Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych). W 2005 r wydobywała 3,3 mln baryłek dziennie. W 2019 r było to średnio 750 tys. baryłek dziennie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA