fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Rudzińska-Bluszcz do kandydata PiS: Co pan zrobi dla kobiet?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Niedawno przed Komisją Sprawiedliwości publicznie deklarował Pan, że prawa kobiet będą dla Pana priorytetem, jeśli zostanie Pan RPO. Co już teraz zrobi Pan dla kobiet? - zapytała wybranego przez Sejm na stanowisko RPO Piotra Wawrzyka ubiegająca się o tę funkcję Zuzanna Rudzińską-Bluszcz.

W czwartek wieczorem Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO. Za tą kandydaturą opowiedziało się 231 posłów Zjednoczonej Prawicy, Joanna Frydrych z Koalicji Obywatelskiej oraz niezrzeszony, do niedawna poseł PiS, Lech Kołakowski. Wśród osób głosujących „za” był też sam Wawrzyk, który posłem jest od 2019 roku.

Głosowanie w Sejmie odbyło się już po raz trzeci. Oprócz zgłoszonego przez PiS wiceministra, posłowie głosowali także na kandydata PSL i Konfederacji Roberta Gwiazdowskiego oraz zgłoszoną przez KO i Lewicę mec. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

Po opublikowaniu uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zwróciła się do Piotra Wawrzyka na Twitterze. 

"Niedawno przed Komisją Sprawiedliwości publicznie deklarował Pan, że prawa kobiet będą dla Pana priorytetem, jeśli zostanie Pan RPO. W odróżnieniu ode mnie jest Pan posłem, wiceministrem i może działać już dziś. Co już teraz zrobi Pan dla kobiet?" - zapytała.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale dotychczas do niej nie doszło.

Czytaj także: Suski: protestujący nie wiedzieli, o co im chodzi

W środę na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiło się uzasadnienie wyroku. Nie zrobiono tego wcześniej ponieważ pojawił się problem w wysyłaniu zdań odrębnych zgłoszonych przez sędziów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA