fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Irlandia Północna nie zmieni surowego prawa aborcyjnego. Zdecydował Sąd Najwyższy

Przedstawiciele środowisk pro-life przed Sądem Najwyższym w Londynie
AFP
Organizacja broniąca praw człowieka przegrała sprawę przed Sądem Najwyższym w Londynie, dotyczącą legalności prawa aborcyjnego w Irlandii Północnej. Sąd oddalił apelację, złożoną przez Komisję Praw Człowieka Irlandii Północnej (NIHRC), choć przyznał, że zasady dotyczące aborcji są niezgodne z prawami człowieka.

Większość sędziów stwierdziła, że obowiązujące zasady są niezgodne z prawami człowieka w przypadku śmiertelnych zaburzeń płodu oraz przestępstw seksualnych - zaznacza BBC.

Komisja przegrała sprawę, ponieważ sąd stwierdził, że nie miała ona wymaganej legitymacji do wniesienia apelacji. Według brytyjskich analityków porażka NIHRC nastąpiła więc z powodów proceduralnych.

W przeciwieństwie do innych części Wielkiej Brytanii, ustawa aborcyjna z 1967 roku nie obowiązuje w Irlandii Północnej. Legalne przerwanie ciąży jest tam możliwe tylko w przypadku, jeżeli zagrożone jest życie kobiety lub istnieje ryzyko trwałego i poważnego zaszkodzenia jej zdrowiu - fizycznemu lub psychicznemu.

Sąd wydając werdykt ocenił, że sprawa wniesiona przez NIHRC mogłaby być rozpatrywana tylko pod warunkiem, gdyby została wniesiona przez kobietę, która była w ciąży wynikłej z powodu popełnienia przestępstwa seksualnego lub której płód miał nietypową anomalię. W rezultacie sędziowie oficjalnie nie wydali żadnej wiążącej deklaracji, która prowadziłaby do zmian w prawie.

NICHR w swojej apelacji argumentowała, że obecne prawo naraża kobiety na "nieludzkie i poniżające" traktowanie, powodując "fizyczne i psychiczne tortury", co miało naruszać Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Lord Justice Kerr powiedział, że większością 5 do 2 "sąd wyraził jasny pogląd, że prawo Irlandii Północnej w sprawie aborcji jest niezgodne z artykułem 8. Konwencji w odniesieniu do przypadków śmiertelnych zaburzeń płodu" oraz większością 4 do 3, że prawo to "jest niezgodne w przypadku gwałtu i kazirodztwa". Dodał też, że chociaż to głosowanie sędziów nie jest wiążącą decyzją, to powinno zostać wzięte pod uwagę przez ustawodawców.

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa jest organem będącym najwyższą instancją i sądem apelacyjnym w zakresie prawa angielskiego, walijskiego, północnoirlandzkiego i szkockiego.

Orzeczenie Sądu Najwyższego nastąpiło kilka tygodni po tym, jak mieszkańcy Irlandii zdecydowanie opowiedzieli się w referendum za reformą surowych w tym kraju zasad dotyczących możliwości przerwania ciąży. Wynik głosowania wznowił debatę na temat prawa aborcyjnego w Irlandii Północnej. Przeciwko zmianom jest jednak największa z partii - Demokratyczna Partia Unionistyczna.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA