fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Gdańsk: W dawnym komisariacie wsparcie dla osób po stracie

Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie „eMOCje” to nowa siedziba Hospicjum Pomorze Dzieciom i Hospicjum „Tulipani”. Centrum mieści się w budynku dawnego komisariatu na gdańskich Stogach.
fot. Facebook/ Emocja Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie
W Gdańsku otwarto ośrodek - "eMOCja", pierwsze w Polsce Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie.

Mogą z niego korzystać osoby, które walczą z nieuleczalną chorobą czy też, które straciły kogoś bliskiego.

- Setki osób, które przyjdą tu z trudnymi emocjami - wyjdą z mocą – mówiła podczas otwarcia Ewa Liegman, prezes Zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Centrum mieści się w budynku dawnego komisariatu na Stogach. W ośrodku wsparcie znajdą osoby w najtrudniejszym życiowym momencie - doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw bliskich osób, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy nieuleczalnej własnej lub osób bliskich.

Znajdą tam pomoc i wytchnienie dzięki szerokiemu wsparciu. - To wsparcie na wielu płaszczyznach: polegające na pracy z ciałem, pomocy psychologicznej i duchowej, indywidualnej i grupowej, również m.in. poprzez prowadzone przez specjalistów warsztaty podnoszące świadomość – informuje gdański ratusz.

Budynek po dawnym komisariacie na Stogach użyczył w imieniu miasta Paweł Adamowicz, zmarły tragicznie prezydent Gdańska, a remont i przystosowanie zaniedbanych pomieszczeń trwało tylko osiem miesięcy przy ogromnym wsparciu darczyńców.

Remont budynku kosztował 1,5 mln zł. Centrum "eMOCja" pozwoli pomagać większej liczbie osób i poszerzyć zakres pomocy.

Na prawie 500 mkw. znajdują się pokoje dla dzieci nieuleczalnie chorych przystosowane do pobytu z bliskimi, pokoje do terapii, do pracy z psychologami, na spotkania grup wsparcia.

Podczas uroczystości odsłonięto pomnik Anioła, któremu twarzy użyczyła 13-letnia Martyna.  - Martyna miała 13 lat, kiedy zginęła w wypadku samochodowym na przejściu dla pieszych przed swoją szkołą - mówił ojciec Martyny.

Podkreślał, że jest  wdzięczny, że to właśnie jego córka  może być patronką takiego miejsca i może „pracować" wśród świetnych ludzi.

- Kiedy Martyna zginęła, wiele osób mówiło: "nie wyobrażam sobie tego, co czujesz". I rzeczywiście, tego nie można sobie wyobrazić. To koniec świata, straszny, obezwładniający ból, mózg tego nie przyjmuje do wiadomości. Ale wierzę, że spotkam się z Martyną- mówił tata dziewczynki.

Hospicjum w Centrum Wsparcia „eMOCja" będzie kontynuowało swoje dotychczasowe działania: udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu pediatrycznej opieki paliatywnej dla nieuleczalnie chorych dzieci.

Dzięki hospicjum możliwy jest powrót nieuleczalnie chorych dzieci do rodzinnego domu, czyli zapewnienie ciągłości opieki po wypisaniu śmiertelnie chorego dziecka ze szpitala.

Holistyczna opieka gwarantowana przez hospicjum obejmuje wsparciem nie tylko umierające dziecko, ale i całe jego najbliższe otoczenie: rodziców, rodzeństwo w czasie choroby, ale też i po śmierci dziecka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA