fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielkie sprzątanie Kazimierza Dolnego. Możesz dołączyć

Rynek w Kazimierzu Dolnym. Tu spotkają się uczestnicy sprzątania miasteczka.
Wikipedia/Jacek Karczmarz/CC 3.0
Specjalne vouchery przygotowane przez kazimierskich przedsiębiorców, a uprawniające do rabatów lub darmowych usług, czekają na mieszkańców i turystów, którzy wezmą dziś udział w sprzątaniu Kazimierza Dolnego.

Do rozdania jest 40 takich kuponów, m.in. na wstęp do muzeum, na ognisko o zachodzie słońca w kazimierskim zamku, wycieczkę z przewodnikiem, lody, na kazimierskiego koguta czy grę w kręgle.

Sprzątanie Kazimierza rozpocznie się dziś. Uczestnicy spotykają się o 10 pod studnią na rynku w Kazimierzu, gdzie rozdawane będą rękawice i worki. - Tam podzielimy między siebie trasy i tereny do posprzątania i wskażemy miejsca odbioru worków ze śmieciami – informuje urząd miasta na stronie internetowej.

Uczestnicy będą sprzątać wąwozy: cmentarny, Plebanka, Małachowskiego, Korzeniowy i okolice oraz Norowy Dół. Na liście do uprzątnięcia są także ścieżka przez wzgórze Albrechtówka, punkt widokowy na Albrechtówce, ścieżka nad Wisłą do Mięćmierza, droga do przeprawy promowej (za kamieniołomem), kamieniołom i teren nad kamieniołomem oraz wał wiślany. – Jeśli frekwencja dopisze, to także inne miejsca – zaznaczają urzędnicy.

Sprzątanie obejmie całą gminę, a w poszczególnych sołectwach koordynowana będzie przez radnych i sołtysów. - Sprzątanie ma na celu nie tylko posprzątanie terenów zaśmieconych, ale przede wszystkim budowanie świadomości ekologicznej oraz edukacji dzieci i młodzieży – tłumaczy urząd miasta.

Wspólne sprzątanie Kazimierza Dolnego to akcja prowadzona każdej wiosny od ośmiu lat. – Spędź weekend aktywnie, zrób coś dla swojego otoczenia, strzel sobie selfie z worem – zachęcają organizatorzy.

Kazimierz Dolny zwany perłą renesansu usytuowany jest nad brzegiem Wisły w województwie lubelskim. Miasteczko liczące niewiele ponad trzy tysiące mieszkańców co roku przyciąga rzesze turystów z całej Polski.

Kuszą ich m.in. ruiny zamku i Góra Trzech Krzyży, kościół farny, a także renesansowa zabudowa rynku. Wiele osób odwiedza też to malownicze miasteczko ze względu na interesującą ofertę kulturalną.

Kazimierz gości znane festiwale, takie jak Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" czy Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów".

Największy ruch turystyczny odnotowuje się w miasteczku latem, zwłaszcza w weekendy – w ciągu dwóch dni Kazimierz odwiedza nawet kilka tysięcy ludzi. Z kolei organizowane w Kazimierzu cykliczne festiwale filmowe i muzyczne przyciągają każdorazowo kilkanaście tysięcy osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA