fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Bojówkarze znów wybierają się do Waszyngtonu

Gwardia Narodowa przed Kapitolem
AFP
W czwartek Kapitol był w stanie najwyższej gotowości, bo zwolennicy Donalda Trumpa, którzy należą do ruchu QAnon planowali na ten dzień akcję w stolicy.

Korespondencja z Nowego Jorku

Policja na Kapitolu i federalne służby porządkowe szykowały się na potencjalny atak. Mając nauczkę z 6 stycznia, kiedy setki lojalnych Trumpowi ekstremistów wdarły się do Kapitolu, przerywając obrady połączonych izb, tym razem wprowadzono najwyższe środki ostrożności. Izba Reprezentantów przeniosła obrady i głosowanie z czwartku na środę wieczór. W czwartek rano Senat planował kontynuowanie sesji poświęconej pakietowi stymulacyjnemu.

FBI i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tym tygodniu ostrzegały, że zwolennicy teorii spiskowych QAnon na internetowych forach zbierają się na kolejną akcję w stolicy. Członkowie tego ruchu żyją w podsycanym przez byłego prezydenta przekonaniu, że doszło do sfałszowania wyników wyborów.

Teraz mieli nadzieję, że były prezydent wróci do władzy 4 marca. Data nie jest przypadkowa: w latach 1793–1933 prezydentów zaprzysięgano właśnie w czwartym dniu marca. – Donald Trump powinien im powiedzieć, żeby odpuścili. To poważne zagrożenie. Realne. To jest prawicowy ruch bojówkowy – powiedział republikański kongresmen Michael McCaul z Teksasu.

Do zamknięcia tego wydania gazety nie było wiadomo, czy plany zwolenników QAnonu pozostały jedynie w sferze internetowych pogróżek. Ale po wydarzeniach z 6 stycznia służby federalne podjęły najwyższe środki ostrożności, mimo że od początku stycznia Kapitol i tak jest otoczony fortyfikacjami jak obiekt wojskowy.

– Uzyskaliśmy informacje o potencjalnym spisku i podchodzimy do tego bardzo poważnie – podała w oświadczeniu Yogananda Pittman, szefowa kapitolowej policji. Dodała, że ilość pogróżek w stosunku do ustawodawców wzrosła o 94 procent w pierwszych dwóch miesiącach tego roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA