fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Iran zakazuje wydobywania kryptowalut. W kraju brakuje prądu

AFP
Iran zakazał energochłonnego wydobywania kryptowalut, takich jak Bitcoin, przez prawie cztery miesiące, ponieważ kraj stoi w obliczu poważnych przerw w dostawie energii w wielu miastach.

- Zakaz wydobywania kryptowalut obowiązuje od teraz do 22 września. Około 80 proc. obecnego wydobycia odbywa się w Iranie bez licencji - powiedział prezydent Hassan Rouhani.

Bitcoin i inne kryptowaluty powstają w procesie nazywanym wydobyciem, w którym potężne komputery rozwiązują złożone problemy matematyczne. Proces ten jest wysoce energochłonny, często opiera się na energii elektrycznej wytwarzanej przez paliwa kopalne, w które Iran jest bogaty.

W przyszłym miesiącu w Iranie odbędą się wybory prezydenckie, a władze są krytykowane przez obywateli za przerwy w dostawach prądu. Rząd obwinił za tę sytuację wydobywanie kryptowalut, suszę i rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w lecie.

Według firmy Elliptic, zajmującej się analizą blockchain, około 4,5 proc. wydobycia bitcoinów odbywa się w Iranie, co pozwala mu zarobić setki milionów dolarów z kryptowalut, które mogą być wykorzystane do zmniejszenia wpływu sankcji USA.

Gospodarka Iranu została mocno uderzona od 2018 roku, gdy były prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i ponownie nałożył sankcje na Teheran. Obecnie trwają rozmowy na temat możliwości przywrócenia umowy.

Iran zaakceptował wydobycie kryptowalut w ostatnich latach, oferując tanią moc i wymagając sprzedaży bitcoinów do banku centralnego. Teheran pozwala, aby kryptowaluty wydobywane w Iranie były wykorzystywane do płacenia za import dozwolonych towarów.

Perspektywa taniej energii przyciągnęła górników, szczególnie z Chin, do Iranu. Według Elliptic, generowanie energii elektrycznej, z której korzystają, wymaga równowartości około 10 milionów baryłek ropy naftowej rocznie lub 4% całkowitego eksportu ropy naftowej z Iranu w 2020 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA