Iran zakazuje wydobywania kryptowalut. W kraju brakuje prądu

Iran zakazał energochłonnego wydobywania kryptowalut, takich jak Bitcoin, przez prawie cztery miesiące, ponieważ kraj stoi w obliczu poważnych przerw w dostawie energii w wielu miastach.

Aktualizacja: 26.05.2021 13:01 Publikacja: 26.05.2021 12:36

Iran zakazuje wydobywania kryptowalut. W kraju brakuje prądu

Foto: AFP

- Zakaz wydobywania kryptowalut obowiązuje od teraz do 22 września. Około 80 proc. obecnego wydobycia odbywa się w Iranie bez licencji - powiedział prezydent Hassan Rouhani.

Bitcoin i inne kryptowaluty powstają w procesie nazywanym wydobyciem, w którym potężne komputery rozwiązują złożone problemy matematyczne. Proces ten jest wysoce energochłonny, często opiera się na energii elektrycznej wytwarzanej przez paliwa kopalne, w które Iran jest bogaty.

W przyszłym miesiącu w Iranie odbędą się wybory prezydenckie, a władze są krytykowane przez obywateli za przerwy w dostawach prądu. Rząd obwinił za tę sytuację wydobywanie kryptowalut, suszę i rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w lecie.

Według firmy Elliptic, zajmującej się analizą blockchain, około 4,5 proc. wydobycia bitcoinów odbywa się w Iranie, co pozwala mu zarobić setki milionów dolarów z kryptowalut, które mogą być wykorzystane do zmniejszenia wpływu sankcji USA.

Gospodarka Iranu została mocno uderzona od 2018 roku, gdy były prezydent Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i ponownie nałożył sankcje na Teheran. Obecnie trwają rozmowy na temat możliwości przywrócenia umowy.

Iran zaakceptował wydobycie kryptowalut w ostatnich latach, oferując tanią moc i wymagając sprzedaży bitcoinów do banku centralnego. Teheran pozwala, aby kryptowaluty wydobywane w Iranie były wykorzystywane do płacenia za import dozwolonych towarów.

Perspektywa taniej energii przyciągnęła górników, szczególnie z Chin, do Iranu. Według Elliptic, generowanie energii elektrycznej, z której korzystają, wymaga równowartości około 10 milionów baryłek ropy naftowej rocznie lub 4% całkowitego eksportu ropy naftowej z Iranu w 2020 roku.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne