fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Belgijski rolnik przesunął granicę z Francją o 2 metry

Stock Adobe
Belgijski rolnik, zirytowany napotkanym na grodze traktora kamieniem, przeniósł go w inne miejsce. W ten sposób przesunął granicę między Belgią a Francją o 2 metry.

Rolnik przesunął kamień, który postawiono na granicy wyznaczonej na mocy traktatu z Kortrijk, podpisanego w 1820 roku po klęsce Napoleona pod Waterloo pięć lat wcześniej.

Między Francją a Belgią wytyczono wówczas granicę, której 620 km odcinek został oznaczony kamieniami granicznymi.

Przenosząc kamień o 2,3 metra, Belg pomniejszył terytorium Francji, powiększył zaś - Belgii. Zwiększyło się terytorium belgijskiej miejscowości Erquelinnes, pomniejszone zaś zostało francuskie miasto Bousignies-sur-Roc.

Incydent wywołał rozbawienie po obydwu stronach granicy. Belgijskie władze chcą jednak załatwić sprawę formalnie i zwrócą się do rolnika, by przestawił kamień na poprzednie miejsce.

Jeśli się tak nie stanie, sprawa będzie musiała trafić do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które musiałoby reaktywować niedziałającą od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną.

Jeśli rolnik nie zastosuje się do zaleceń, grożą mu konsekwencje karne. Jeśli jednak wykaże się dobrą wolą, sprawa zostanie załatwiona polubownie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA