fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowa Zelandia: Policjantki na służbie mogą nosić hidżab

AdobeStock
Hidżab, chusta zakrywająca włosy, uszy i szyję, może być noszona przez funkcjonariuszki nowozelandzkiej policji. Decyzja ta ma zachęcić muzułmanki do wstępowania do służby.

Hidżab jest chustą, którą islam uznaje za wyraz skromności i cnót. Ma on zakrywać włosy, szyję i uszy, ale nie twarz oraz ramiona. Nowozelandzka policja umożliwiła teraz muzułmankom zasilającym jej szeregi noszenie hidżabu jako integralnego elementu policyjnego munduru. Celem decyzji jest zachęcenie ich do wstępowania do służby. Jak powiedział rzecznik policji, decyzja ma odzwierciedlać „zróżnicowaną społeczność” kraju. Poinformowano także, że ??prace nad wprowadzeniem hidżabu do uniformu rozpoczęły się już pod koniec 2018 roku. 

Rekrutka Zeena Ali jest pierwszym oficerem, który poprosił o możliwość dołączenia hidżabu do oficjalnego uniformu policyjnego. Kobieta urodziła się na Fidżi, ale od dzieciństwa mieszka w Nowej Zelandii, gdzie zdecydowała się dołączyć do policji po atakach terrorystycznych na meczety w mieście Christchurch, do których doszło w listopadzie ubiegłego roku. W strzelaninie zginęło wówczas 49 osób.

- Zdałam sobie sprawę, że w policji potrzeba więcej muzułmańskich kobiet, które będą mogły wspierać ludzi - powiedziała. - To wspaniałe uczucie móc wyjść i pokazać hidżab, jako część munduru nowozelandzkiej policji - dodała. - Myślę, że widząc to, więcej muzułmanek będzie chciało wstąpić w nasze szeregi - podkreśliła.

Służbami, które wcześniej uznały hidżab za część oficjalnego umundurowania są już między innymi londyńska i szkocka policja.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA