fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dania nie zakaże obrzezania. Premier: Obiecaliśmy to Żydom

AFP
Premier Danii Mette Frederiksen tłumaczyła na antenie duńskiej telewizji, że Dania nie zakaże obrzezania chłopców ponieważ - jak mówiła - po II wojnie światowej Dania złożyła obietnice żydowskiej społeczności, że pozostanie ona częścią duńskiego społeczeństwa. Tymczasem, jak mówiła Frederiksen, wielu Żydów nie jest w stanie mieszkać w kraju, gdzie obrzezanie jest zakazane.

Obrzezanie dziewcząt, które jest częścią tradycji niektórych społeczności muzułmańskich, zostało zakazane w Danii na początku XXI wieku.

Zakazane jest także podróżowanie przez obywateli Danii za granicę, by tam wykonać zabieg obrzezania młodej dziewczyny - nawet jeśli obrzezanie ma miejsce w kraju, w którym jest to nielegalne.

Jednak obrzezanie chłopców, element tradycji islamu i judaizmu, pozostaje w Danii dozwolone i - jak zapewniła Federiksen - to się nie zmieni.

Premier powołała się na obietnicę złożoną przez władze Danii społeczności żydowskiej po II wojnie światowej.

- Nie sądzę, że możemy podjąć decyzję, która będzie oznaczać, że nie dotrzymamy naszej obietnicy - podkreśliła Frederiksen.

Premier Danii stwierdziła też, że antysemityzm wciąż jest problemem w Danii.

Zakazu obrzezania chłopców domaga się część duńskich partii - m.in. Socjalistyczna Partia Ludowa, Sojusz Liberałów i Duńska Partia Ludowa.

Przeciwko zakazowi są rządzący socjaldemokraci i liberalna partia Venstre.

W Danii obrzezaniu poddaje się od 1000 do 2000 chłopców rocznie. Większość tych chłopców to mali muzułmanie lub Żydzi.

Źródło: chpost.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA