fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Międzynarodowa nagroda za skwer w Poznaniu dla Pawła Grobelnego

materiały prasowe
Jury paryskiego konkursu „DNA Paris Design Award 2020” nagrodziło polskiego projektanta w kategorii „przestrzeń publiczna”. Po raz pierwszy przyznano w niej nagrodę za realizację z Polski. W gronie 15 zwycięzców są projekty z całego świata, m.in. z Kanady, Hong Kongu i Japonii.

Nagroda przyznawana jest za kreatywne pomysły w pięciu kategoriach: Architektura, Interior design, Landscape Design, Graphic Design and Products design. 

Skwer, zaprojektowany przez Pawła Grobelnego, powstał w ramach rewitalizacji historycznej poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo w latach 2014–2018. To przykład mikro interwencji w publiczną przestrzeń, świetnie wkomponowanej w otoczenie. Minimalistyczny projekt ma kształt okręgu wykonanego z cortenu i drewna bangkirai. Sam autor mówi: - Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej.

Projekt już wcześniej zbierał nagrody. W 2018 roku główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, a w 2019 znalazł się w grupie pięciu laureatów najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Paweł Grobelny  specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i dużych założeń ogrodów prywatnych, a także współpracuje z przemysłem. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli, ogrodzie należącym do Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie oraz w największym parku miejskim w Szanghaju, a także przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense.

Studiował na poznańskiej ASP na Wydziale Architektury i Wzornictwa, a następnie w prestiżowych uczelniach francuskich  École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu i  École Nationale des Beaux-Arts w Lyonie. Jest też  współkuratorem cyklu wystaw „Unpolished. Young Design from Poland” oraz „Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski design poza granicami kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA