fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Usuną pomnik rzymskiego cesarza za popieranie niewolnictwa?

Gernot Keller / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)
Posąg cesarza Konstantyna Wielkiego stojący przed katedrą York Minster w uznaniu zakończenia prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim przez Konstantyna, może zostać usunięty w związku z popieraniem przez cesarza niewolnictwa - informuje "The Telegraph".

Posąg przedstawiający cesarza Konstantyna znajduje się po południowej stronie katedry od 20 lat, ale obecnie znalazł się w centrum zainteresowania po tym jak do katedry w Yorku zaczęły napływać skargi, których autorzy zarzucają cesarzowi popieranie niewolnictwa.

Obecnie administratorzy katedry przyglądają się sprawie.

Pomnik Konstantyna stoi przed katedrą w uznaniu zakończenia przez Konstantyna Wielkiego prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Konstantyn był też pierwszym cesarzem rzymskim, który przeszedł na chrześcijaństwo.

W ubiegłym tygodniu arcybiskup Canterbury Justin Welby ogłosił, że posągi w Katedrze Canterbury i Opactwie Westminsterskim zostaną przeanalizowane pod kątem tego, czy niektórych nie należałoby usunąć.

Jego wypowiedź była pokłosiem protestów odbywających się pod hasłem "Black Lives Matter", w ramach których w Bristolu usunięto pomnik Edwarda Colstona za jego stosunek do niewolnictwa.

Do protestów pod hasłem "Black Lives Matter" (dosłownie: "Życie Czarnych ma Znaczenie") zaczęło dochodzić na całym świecie po śmierci 46-letniego George'a Floyda w Minneapolis - czarnoskóry mężczyzna zmarł po brutalnym potraktowaniu go przez policję. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA