Tegoroczny Festiwalu Miłosza odbywa się pod hasłem „Nowy stan skupienia”.  A otworzy go  4 czerwca poetycko-muzyczne spotkanie, inspirowane „Piosenką o końcu świata” Czesława Miłosza z tomu „Ocalenie”. Uczestniczyć w nim będą polscy współcześni poeci, m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski, Wojciech Bonowicz, Miłosz Biedrzycki, Małgorzata Lebda, Joanna Oparek, Krzysztof Siwczyk. Spotkanie poprowadzi Marta Eloy Cichocka; za oprawę muzyczną odpowiada kontrabasista Marcin Oleś. Wiersze festiwalowych gości usłyszymy w języku polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu Festiwalu Miłosza oraz w serwisie YouTube na kanale Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury. - Poezja od wielu lat korzysta z nowych form komunikacji.  – mówią organizatorzy. - Nie jest językiem ze spiżu. Reaguje w swojej nieskończonej różnorodności, na najdrobniejsze poruszenia w wielkim słowniku, z którego czerpiemy, opisując świat. Czasami przyczynia się do poważnych zmian w tym słowniku, przywracając słowom ich podstawowe znaczenia. Zysk płynący z doświadczenia pandemii polega na wyostrzonej uwadze, z jaką traktujemy otaczającą nas rzeczywistość.

Festiwal Miłosza w sieci potrwa do jesieni. Towarzyszyć mu będą premiery pięciu tomów poetyckich, którym patronują Wydawnictwem a5, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Korporacja Ha!art, Wydawnictwo Pogranicze i Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu.

W programie festiwalu oprócz spotkań z poetami i tłumaczami odbędą się m.in. streamingi slamów poetyckich organizowanych przez magazyn „KONTENT” i Krakowską Szkołę Poezji, prezentacje cyklu podcastów i filmów o pracy twórców, warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką, Mikołajem Grynbergiem i Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim oraz V Konkurs Młodej Poezji dla poetek i poetów przed debiutem.