fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Epidemia koronawirusa: Chińczycy wprowadzają blokadę kolejnych miast. Kontrole w Szanghaju

AFP
Chińskie władze zapowiedziały blokadę ok. 7-milionowego miasta Huanggang. Oznacza to zawieszenie funkcjonowania transportu publicznego, do mieszkańców zwrócono się tez o nieopuszczanie miasta, które dołączyło tym samym do zamkniętego dzień wcześniej Wuhan.

Blokada ma obowiązywać od północy. Zawieszone zostanie funkcjonowanie komunikacji autobusowej i pociągów. Władze zaapelowały, by mieszkańcy nie wyjeżdżali z miasta o ile nie zmuszają ich do tego szczególne okoliczności. Zamknięte będą wszystkie atrakcje turystyczne i obiekty rozrywkowe.

Już teraz sprawdzane są wszystkie samochody wjeżdżające lub wyjeżdżające z miasta. Zamknięte jest też trzecie miasto - Chibi. Tam poinformowano, że obsługa w hotelach ma sprawdzać gościom codziennie temperaturę.

Częściowa blokada obejmuje także milionowe miasto Ezhou. Tam wstrzymano ruch kolei.

Z kolei każda osoba, która wjeżdża samochodem do Szanghaju, ma zostać poddana badaniu na obecność symptomów koronawirusa. Każdy, u którego takiego symptomy zostaną stwierdzone, będzie poddany kwarantannie. Zarządzenie wchodzi w życie natychmiast z chwilą ogłoszenia.

W Pekinie z powodu obaw przed rozprzestrzenianiem się epidemii zapowiedziano zamknięcie od soboty Zakazanego Miasta, dawnego pałacu cesarskiego dynastii Ming i Qing, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chińskie Ministerstwo Edukacji z kolei zaleciło szkołom odwołanie wszelkich większych wydarzeń i w razie możliwości przełożenie egzaminów (obecnie szkoły mają przerwę).

Posunięcie ma na celu zatrzymanie roznoszenia się wirusa, który po raz pierwszy pojawił się prawdopodobnie na targowisku w zamkniętym dzień wcześniej Wuhan, i spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii. Decyzję władz pochwalił szef Światowej Organizacji Zdrowia, która w czwartek zdecyduje, czy w związku z epidemią koronawirusa ogłosić "światowy stan zagrożenia". Jeśli WHO zdecyduje się na ten krok, będzie to szósty taki przypadek w ostatniej dekadzie.

Dowiedz się więcej: Epidemia wirusa w Chinach. Władze wprowadzają blokadę Wuhan

Huanggang znajduje się w środkowych Chinach, w prowincji Hubei, nad rzeką Jangcy. Sąsiaduje z Wuhan.

Jak dotąd w Chinach odnotowano 17 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa i ponad 600 przypadków zakażeń. Prawie trzy czwarte przypadków zachorowań zdiagnozowano na terenie prowincji Hubei. Tam również mieszkały wszystkie jak dotąd ofiary śmiertelne. W Huanggang odnotowano ponad setkę przypadków zachorowań.

Wirus został wykryty także Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Tajlandii. Na lotniskach m.in. w Wielkiej Brytanii i Singapurze wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA