fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Epidemia wirusa w Chinach. Władze wprowadzają blokadę 11-milionowego miasta

AFP
Władze chińskiego Wuhan, w którym wybuchła epidemia nowego koronawirusa, zdecydowały o zawieszeniu funkcjonowanie transportu publicznego. Do mieszkańców zwrócono się o nieopuszczanie miasta.

Jak podała chińska telewizja publiczna, od godz. 10 czasu lokalnego w czwartek zawieszone zostanie funkcjonowanie metra, autobusów i promów, odwołane zostaną odloty. Władze kraju zaapelowały, by mieszkańcy nie wyjeżdżali z miasta o ile nie zmuszają ich do tego szczególne okoliczności.

Posunięcie ma na celu zatrzymanie roznoszenia się wirusa, który po raz pierwszy pojawił się prawdopodobnie na targowisku w Wuhan, i spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii. Decyzję władz pochwalił szef Światowej Organizacji Zdrowia, która w czwartek zdecyduje, czy w związku z epidemią koronawirusa ogłosić "światowy stan zagrożenia". Jeśli WHO zdecyduje się na ten krok, będzie to szósty taki przypadek w ostatniej dekadzie.

11-milionowe Wuhan to główny ośrodek przemysłowy i handlowy w środkowych Chinach. Znajduje się tam największy śródlądowy port w kraju.

Jak dotąd w Chinach odnotowano 17 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa i ponad 540 przypadków zakażeń. Wirus został wykryty także Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Tajlandii. Na lotniskach m.in. w Wielkiej Brytanii i Singapurze wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności.

Z powodu epidemii wielu Chińczyków odwołuje podróże, unika miejsc publicznych i chodzi w maskach.

Chiny walczą z wirusem w przededniu obchodów Chińskiego Nowego Roku, które przyciągają do Państwa Środka setki milionów turystów z całego świata.

Nowy wirus należy do tej samej rodziny wirusów co wirus wywołujący SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. W wyniku epidemii SARS w latach 2002-2004 zmarły 774 osoby.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA