fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Cudzoziemkom będzie trudniej urodzić dziecko w USA

stock.adobe.com
Administracja Donalda Trumpa wprowadza przepisy, które mają na celu walkę z tzw. turystyką urodzeniową ("birth tourism") - praktyką polegającą na tym, że ciężarne obywatelki państw innych niż USA przyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych, by urodzić tam dziecko. W ten sposób - na mocy tzw. prawa ziemi obowiązującego w USA - dzieci te otrzymują amerykańskie obywatelstwo.

Nowa polityka odnośnie wydawania wiz wjazdowych do USA wchodzą w życie 24 stycznia. Jak pisze CNN, który poznał treść nowych regulacji, Departament Stanu wysłał pismo w tej sprawie do ambasad USA na całym świecie.

W czwartek Biały Dom ogłosił, że Departament Stanu "nie będzie dłużej wydawał wiz tymczasowych (B-1/B-2) osobom, które chcą wjechać na terytorium USA w związku z 'turystyką urodzeniową'".

Osobom, które chcą odwiedzić USA, odmawiać się będzie wydania wizy w sytuacji, gdy amerykańscy urzędnicy konsularni ustalą, iż głównym powodem wizyty w Stanach ma być urodzenie tam dziecka i uzyskanie dla niego obywatelstwa USA - wynika z regulacji Departamentu Stanu, która ma zostać upubliczniona w piątek. 

Regulacja nie dotyczy 39 krajów objętych programem ruchu bezwizowego - zaznacza CNN.

Przedstawiciel Departamentu Stanu wyjaśnia, że pracownicy amerykańskich konsulatów nie będą wprost pytać każdej z kobiet chcącej odwiedzić USA o to, czy jest ona w ciąży "chyba, że będą mieli podejrzenia, że kobieta jest w ciąży i zamierza urodzić dziecko w USA".

Powodem do takiego podejrzenia może być np. sytuacja, w której kobieta, jako powód wizyty w USA, podaje poddanie się "zabiegowi medycznemu".

Urzędnik Departamentu Stanu podkreśla, że urzędnicy konsulatów nie będą mogli zmuszać kobiet ubiegających się o wizę do poddawania się testowi ciążowemu.

Donald Trump w przeszłości mówił o tym, że chciałby zmienić obowiązujące w USA prawo ziemi na prawo krwi - zasadę, która głosi, iż aby dziecko zostało automatycznie obywatelem danego kraju, przynajmniej jedno z jego rodziców musi być obywatelem tego państwa. Wymagałoby to jednak zmiany konstytucji USA.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA