fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump chce skończyć z "prawem ziemi" w USA

AFP
Prawo przyznające obywatelstwo dzieciom urodzonym na terytorium USA w rodzinach osób, które nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych (to przyznawanie obywatelstwa w oparciu o tzw. prawo ziemi) jest absurdalne i powinno przestać obowiązywać - oświadczył prezydent Donald Trump.

Trump poinformował, że rozważa wydanie rozporządzenia odbierającego prawo do obywatelstwa dzieciom urodzonym w USA, których rodzice nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych.

Prezydent powiedział o swoich planach w wywiadzie dla programu "Axios on HBO", który został nagrany w poniedziałek.

- Zawsze mówiono mi, że potrzebuję zmienić konstytucję. I zgadnij co? Nie muszę - mówił Trump. - Można zrobić to ustawą uchwaloną przez Kongres. Ale teraz mówią mi, że mogę to zrobić za pomocą rozporządzenia - dodał.

Zdaniem prezydenta świadczenia przyznawane dzieciom urodzonym jako obywatele USA są "absurdalne", a system ten "musi się skończyć".

Prawo do obywatelstwa USA każdej osobie urodzonej na terenie Stanów Zjednoczonych przyznaje 14 poprawka do konstytucji, więc próba zmiany przepisów rozporządzeniem doprowadzi do bitwy przed sądami - przewiduje "Huffington Post".

Niektórzy prawnicy w USA uważają jednak, że poprawka nie dotyczy wszystkich cudzoziemców, a jedynie posiadaczy tzw. zielonych kart i obywateli USA.

Trump mówił o zniesieniu prawa ziemi już w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Źródło: Huffington Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA