fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Padł milion. Policja informuje o nowym rekordzie w cofnięciu licznika

Fotorzepa/ Piotr Guzik
W środę na ul. Wita Stwosza w Krakowie padł nowy rekord niezgodności stanu licznika w pojeździe - poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Policjanci podczas kontroli samochodu marki Mercedes Sprinter ujawnili, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu wynosi ponad milion kilometrów.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę na jadące ul. Wita Stwosza dostawcze auto m.in. ze względu na niesprawne oświetlenie zewnętrzne. W trakcie kontroli okazało się jednak, że zepsute światło to wręcz drobnostka w porównaniu z innym odkryciem. Policjanci ujawnili bowiem, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad 1 milion 14 tys. kilometrów.

Niespodziewana radykalna zmiana na liczniku nastąpiła w ciągu ostatniego miesiąca, bo jeszcze w grudniu zeszłego roku, w czasie przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej, wskazywał on przejechane 2 008 533 kilometrów. Wczoraj, w trakcie kontroli, liczba ta wynosiła już tylko 993 892 km.

Kierowca tłumaczył policjantom, że zatrzymany Mercedes Sprinter to pojazd służbowy. Z kolei według jego szefa, w pojeździe był wymieniany drogomierz. Policja zapowiada weryfikację tej informacji.

Od 1 stycznia br.  wymiana licznika winna być odpowiednio udokumentowana. Każdy, kto tego nie zrobi, narazi się na 3 tys. zł grzywny. Drogomierz można wymienić tylko niektórych, określonych sytuacjach. Od stycznia także policjanci, ale również inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego lub funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej są zobowiązani sprawdzić i zanotować przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu.

Dowiedz się więcej: Zmiany w prawie od 2020 roku: każdą zmianę licznika trzeba zgłosić diagnoście

W 2018 r. sprowadzono do Polski z zagranicy 1 003 290 sztuk używanych samochodów. Z szacunków Związku Dealerów Samochodowych wynika, iż nawet 85 proc. sprowadzanych do naszego kraju używanych samochodów ma cofnięte liczniki.

Źródło: Małopolska Policja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA