fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Adam Bodnar: „Nie” dla ograniczenia praw bezdomnym

Fotorzepa, Rafał Guz
Po publikacji „Rzeczpospolitej” Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar staje w obronie bezdomnych. „Osoby w kryzysie bezdomności zasługują na szacunek. W Krakowie też” – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

W poniedziałek w serwisie rp.pl oraz we wtorkowej "Rzeczpospolitej"  napisaliśmy o pomysłach radnego Krakowa Łukasza Wantucha dotyczących osób bezdomnych. Wantucha drażnią m.in. bezdomni śpiący na ławkach w centrum miasta oraz fakt, że kilka organizacji pozarządowych rozdaje im bezpłatnie żywność. Przygotował w tej sprawie dwie uchwały. 

Pierwsza zakładała wprowadzenie w Krakowie zakazu rozdawania żywności, spania na ławkach i trawnikach oraz oddawania moczu. Druga mówiła zaś o tym, że bezdomni będą mogli dostać darmowy posiłek dopiero wówczas, gdy wylegitymują się zaświadczeniem o wykonaniu prac społecznych na rzecz miasta. Przeciwko tym pomysłom zaprotestowały organizacje pozarządowe, a sam pomysł spotkał się także z krytyką innych krakowskich radnych.

W środę głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich oraz działająca przy nim Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności. W specjalnym oświadczeniu zapisano „krytyczną ocenę dla pomysłu, zgodnie z którym przepisy gminne miałyby zawierać zakazy godzące de facto w osoby bezdomne i prowadzące do ograniczenia ich prawa do korzystania z przestrzeni publicznej w sposób zgodny z obowiązującym prawem krajowym  i powszechnie obowiązującymi regułami”. RPO przypomina, że „osoby doświadczające bezdomności mają takie same prawa, jak inni ludzie” i apeluje do władz Krakowa o podjęcie „rzeczowej i odpowiedzialnej dyskusji na temat możliwości podpisania” Miejskiej Karty Praw Doświadczających Bezdomności, którą przyjęło już wiele miast w Polsce.

Pełny tekst oświadczenia RPO

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA