fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Profesor socjologii z USA: Białość to terroryzm

Kenenth C. Zirkel [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Johnny Eric Williams, profesor socjologii w Trinity College, w Connecticut, mimo fali krytyki jaka na niego spadła podtrzymuje wyrażoną w kontrowersyjnym tweecie opinię, zgodnie z którą "białość (ang. whiteness) to terroryzm".

Tweet razem z towarzyszącym mu stwierdzeniem, że wszystkie osoby, które budują swoją tożsamość na swoim białym kolorze skóry działają "w zmowie z systemowym białym rasizmem i supremacjonizmem" wywołała spór na zamkniętym forum uczelni na Facebooku.

Williams w rozmowie z "Newsweekiem" przekonuje jednak, że w jego słowach nie ma niczego kontrowersyjnego, ponieważ "odnosi się on do białości jako do ideologii, w której wszyscy w USA są zanurzeni, ponieważ Stany Zjednoczone - jak mówi - są społeczeństwem białej supremacji".

- Ponieważ są u nas ludzie, którzy wierzą, że są biali i zachowują się, jakby byli biali, kiedy w rzeczywistości należą po prostu do ludzkiej rasy - dodaje.

Zdaniem Williamsa rasy ludzi nie istnieją - a białość jako ideologię definiuje on jako system, w którym grupy socjopolityczne są zorganizowane hierarchicznie za pomocą podziału na grupy dominujące i grupy im podległe. System ten, jak mówi, uprzywilejowuje "białość". Dlatego, jak mówi, również czarnoskórzy mogą być wyznawcami ideologii białości. - Nadal będą czarni, ale będą zachowywać się tak, jakby byli biali - tłumaczy.

Socjolog przekonuje, że jego słowa nie są kontrowersyjne dla akademików, a jedynie dla ludzi, którzy "postrzegają się jako białych".

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA