fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rosja: Korupcja w "wyjątkowych okolicznościach" - bezkarna

Stock Adobe
Zgodnie z propozycją prezydenta Putina rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić przepisy znoszące karę dla urzędników zamieszanych w przekupstwo lub inne akty korupcji w "wyjątkowych okolicznościach".

W projekcie ustawy znoszącej karanie za korupcję w "wyjątkowych okolicznościach" napisano, że "w pewnych okolicznościach przestrzeganie ograniczeń i zakazów w celu zapobiegania lub rozstrzygania konfliktów interesów jest niemożliwe z obiektywnych przyczyn".

Według przepisów niekarana byłaby korupcja "nie do uniknięcia".

Rosyjski resort sprawiedliwości nie podaje przykładów "wyjątkowych okoliczności", które pozwoliłoby skorumpowanym urzędnikom uniknąć kary. Jak podaje dziennik "Wiedomosci", lista takich konkretnych przykładów zostanie przedstawiona po 8 lutego, gdy zakończy się debata publiczna na temat projektu.

Rosja jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. W ostatnim rankingu Transparency International znalazła się na 138. miejscu na 180 ocenianych pod tym względem krajów, przy czym najwyższe miejsca zajmują kraje, w których ten proceder jest najrzadszy.

Zastępca szefa rosyjskiego oddziału Transparency International, Ilia Szumanow, uważa, że przepisy te zapewniłyby bezkarność urzędników, którzy właściwie zawsze w przypadku przekupstwa mogliby zasłaniać się "wyjątkowymi okolicznościami" i konfliktem interesów.

Źródło: The Moscow Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA