fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Który paszport jest najbardziej opłacalny? Polacy na 13. miejscu

AdobeStock
Ranking dających najwięcej możliwości paszportów sporządza co roku firma Henley & Partners. Według jej raportu Japończycy posiadają obecnie najpotężniejsze paszporty na świecie. Polacy znaleźli się w rankingu na miejscu 13.

Po dodaniu Birmy do listy miejsc, w które Japończycy mogą udać się bez wizy, podróżnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni mają możliwość odwiedzenia bez wizy 190 krajów na całym świecie. Japonia wyprzedziła dotychczasowych liderów, Niemcy i Singapur.  Na miejscu drugim znajduje się Singapur. Posiadacze paszportów z tego kraju bezwizowo podróżować mogą do jednego państwa mniej, niż Japończycy. Na miejscu trzecim są Niemcy, Francuzi i obywatele Korei Południowej, którzy podróżują w ten sposób do 188 krajów. 

 

Uzbekistan zniósł wizę dla obywateli francuskich w dniu 5 października, a na początku lutego zezwolił na bezwizowe podróżowanie także obywatelom Japonii i Singapuru.

Korea Południowa uzyskała bezwizowy dostęp do Birmy 1 października, a Paragwaj zwolnił z obowiązku wizowego posiadaczy paszportów singapurskich w 2017 roku.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zajmują w rankingu piąte miejsce i obecnie wydaje się mało prawdopodobne, że odzyskają miejsce pierwsze, które zajmowali jeszcze w 2015 roku.

Na pozycję 47. spadła Rosja, mimo że we wrześniu Tajwan ogłosił zniesienie wiz dla jej obywateli.

Dużym skokiem w zestawieniu pochwalić się mogą natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w roku 2006 zajmowały miejsce 62., a obecnie są numerem 21..

Turystów z Polski, którzy mogą korzystać z ułatwień, przekraczając granice 175 krajów i innych miejsc docelowych, Henley & Partners usytuowała na 13. miejscu. Polacy wciąż nie mogą jeszcze korzystać z ruchu bezwizowego z USA.

Tabelę zamykają Irak i Afganistan – obywatele legitymujący się paszportem z tych państw mogą zwiedzić bez wizy 30 innych krajów.

Christian H. Kälin, przewodniczący Grupy Henley & Partners, pisał w oświadczeniu o "nadzwyczajnych rezultatach, jakie państwa mogą osiągnąć, gdy współpracują ze swoimi globalnymi partnerami, aby zbudować bardziej połączony i oparty na współpracy świat”.

"Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie są przykładem tego rodzaju postępów, oba kraje należą do najwyższych w porównaniu do 2017 roku. Osiągnęli najwyższy skok, wyłącznie dzięki silnym relacjom, które zbudowali z krajami partnerskimi na całym świecie” - czytamy. 

Pierwsza dziesiątka rankingu. Do ilu krajów bez wiz?

1. Japonia: 190


2. Singapur: 189


3. Niemcy, Francja, Korea Południowa: 188


4. Dania, Finlandia, Włochy, Szwecja, Hiszpania: 187


5. Norwegia, Zjednoczone Królestwo, Austria, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Stany Zjednoczone: 186


6. Belgia, Szwajcaria, Irlandia, Kanada: 185


7. Australia, Grecja, Malta: 183


8. Nowa Zelandia, Republika Czeska: 182


9. Islandia: 181


10. Węgry, Słowenia, Malezja: 180

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA