fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

15-latek nie ma prawa jazdy, ma punkty karne

AdobeStock
15-letni chłopiec dostał sześć punktów karnych za przekroczenie prędkości na hulajnodze elektrycznej. Ciekawe jest jednak to, że nastolatek nie ma jeszcze prawa jazdy.

Nastolatek został zatrzymany przez policję w Cleveland, w północno-wschodniej Anglii, za „zbyt wysoką prędkość" na hulajnodze elektrycznej.

Czytaj także: Elektryczne hulajnogi opanują Wrocław

Przy prędkości osiągającej 64 km/h na godzinę, hulajnogi elektryczne mogą być użytkowane jedynie na uprawnionych lub prywatnych gruntach i surowo zabrania się jeździć nimi po chodnikach. Policja nie ujawniła szczegółów w sprawie, ale ostrzegła rodziców jakie mogą być konsekwencje zakupu takich pojazdów dla dzieci.

Elektryczne hulajnogi i deskorolki stają się coraz bardziej popularne w całej Wielkiej Brytanii. Niewielu ich użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że ryzykują aresztowaniem i grzywną. 

Według producenta hulajnóg elektrycznych Micro, oparte na ustawie o autostradach prawo z 1835 roku, pozostaje daleko w tyle za tymi, które obowiązują w innych częściach Europy. We Francji hulajnogą elektryczną można jeździć ścieżkami rowerowymi i chodnikami, pod warunkiem, że ich użytkownicy przestrzegają ograniczeń prędkości. W Niemczech jazda chodnikiem jest legalna do 6 km/h, a w Austrii i Szwajcarii można jeździć nimi do 25 km/h. W Kalifornii używać ich mogą natomiast osoby, które mają więcej niż 16 lat i mają na głowie kask ochronny.

Sprawę skomentował Mike Doherty, z policji Cleveland. - Te hulajnogi nie są zabawkami i mogą być nie tylko bardzo niebezpieczne, ale także nielegalne jest jeździć nimi chodnikami i drogami. Myślę, że wielu rodziców nie jest tego świadomych - powiedział. - Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym możemy zatrzymać tych, którzy ??nie posiadają ubezpieczenia, licencji, tablicy rejestracyjnej czy kasku - podkreślił. - Takie osoby mogą otrzymać co najmniej sześć punktów za brak licencji na przyszłe prawo jazdy oraz ewentualną grzywnę - dodał.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA