fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wenezuela: Rodzice pozbywają się dzieci. Nie mogą ich wykarmić

AFP
W Wenezueli dzieci są wyrzucane z domów przez rodziców, którzy nie są w stanie ich utrzymać. Wiele matek decyduje się na oddawanie dzieci do adopcji tuż po urodzeniu, aby być w stanie wykarmić pozostałe dzieci - wynika z reportażu wyemitowanego przez BBC.

W Wenezueli, pogrążonej od kilku lat w głębokim kryzysie gospodarczym z powodu spadku cen ropy na światowych rynkach (Wenezuela posiada największe zasoby ropy naftowej na świecie), odsetek osób pogrążonych w skrajnym ubóstwie zwiększył się w ostatnich latach o 40 proc. - wylicza BBC.

Z reportażu Vladimira Hernandeza dla BBC wynika, że w najgorszej sytuacji są matki z dziećmi. Niektóre dzieci są wyrzucane z domu przez rodziców. Inne, jak jeden z nastoletnich rozmówców Hernandeza, same odchodzą, aby w domu "pozostało więcej jedzenia dla ich młodszego rodzeństwa". 

 

Dziennikarz BBC rozmawiał m.in. z kobietą, która od rana żebrze na ulicy wraz ze swoją ok. 10-letnią córką. - Czasami muszę grzebać w śmietniku, by wykarmić dzieci - przyznaje. - Ludzie mówią, że nie mają pieniędzy, ale w końcu mi coś dają - dodaje dziewczynka.

Jak wynika z reportażu BBC widok "dzieci i dorosłych przeszukujacych wysypiska śmieci w poszukiwaniu jedzenia" nie jest w Caracas, stolicy Wenezueli, niczym niezwykłym. 

- W moim domu czasem było trochę jedzenia, ale zawsze za mało, było nas za dużo - mówi dziennikarzowi jeden z mieszkających na ulicy chłopców.

Z kolei Leonardo Rodriguez z organizacji charytatywnej Casa Don Bosco wylicza, że w schroniskach prowadzonych przez tę organizacją liczba nieletnich zwiększyła się w pierwszej połowie 2018 roku o 60 proc.

Dziennikarz BBC rozmawia też z matkami, które zdecydowały się na oddanie swoich nowo narodzonych dzieci do adopcji. Maria wie już, że dziecko, które urodzi za trzy miesiące, odda do adopcji zaraz po urodzeniu. Kobieta oddała już do adopcji troje ze swoich pięciorga dzieci.

- Powiedziałam dzieciom, ze nie chcę ich oddawać, ale nie stać mnie na utrzymanie ich. Któregoś dnia spróbuje je odzyskać - mówi.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA