Społeczeństwo

Francja: Wzrasta liczba homofobicznych ataków

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Drugi rok z rzędu Francja odnotowała wzrost liczy homofobicznych ataków. Nowy raport organizacji zajmującej się obroną praw osób LGBT stwierdza, że uprzedzenia stają się coraz bardziej "zakotwiczone" we francuskim społeczeństwie.

Liczba fizycznych ataków spowodowanych homofobią wzrosła z 121 w 2016 roku do 139 w 2017 - wynika z raportu organizacji SOS Homophobie. Ofiarami są częściej mężczyźni (58 proc.) i ludzie młodzi (56 proc. miało mniej niż 35 lat - o ile znany jest wiek ofiary).

W jednym z najgłośniejszych incydentów w 2016 roku, francuski uczeń o imieniu marin został poważnie ranny, broniąc homoseksualnej pary, która całowała się na ulicy w Lyonie. Domniemany agresor zaatakował Marina od tyłu, wielokrotnie uderzył tępym narzędziem w głowę, w efekcie ofiara zapadła w śpiączkę.

Ogólnie SOS Homophobie otrzymał zgłoszenia o 1650 aktach homofobicznych, co stanowi wzrost o 4,8 proc. w stosunku do danych z 2016 roku (1575 incydentów). Najczęściej zgłaszane jest głośne wyrażanie dezaprobaty dla homoseksualistów, zniewagi, dyskryminacja, prześladowanie, groźby i szantaż.

Szczyt zachowań homofobicznych miał miejsce we Francji w 2013 roku, gdy odnotowano 3517 incydentów. Później liczba ta spadła, ale od dwóch lat znów konsekwentnie rośnie.

Źródło: rp.pl/ thelocal.fr

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL