fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finowie chcą darmowych podręcznikow dla uczniów

123RF
Pod projektem zmian w prawie wprowadzających darmowe (finansowane przez państwo) podręczniki i pomoce naukowe dla uczniów szkół średnich podpisało się 50 tys. obywateli Finlandii - teraz inicjatywa obywatelska musi zostać rozpatrzona przez parlament.

Obecnie w Finlandii edukacja na poziomie szkoły średniej jest darmowa, ale uczniowie muszą na własny koszt wyposażyć się w podręczniki, mundurki czy pomoce naukowe.

Według szacunków Związku Uczniów Szkół Średnich oznacza to, że koszt "darmowej" edukacji na tym poziomie nauczania może wynieść nawet 2600 euro w ciągu trzech lat.

Autorzy projektu zmian w prawie uważają, że obecna sytuacja uniemożliwia równy dostęp do nauki w szkołach średnich, mimo że teoretycznie gwarantuje go każdemu konstytucja. Zaznaczają przy tym, że w dzisiejszym świecie wykształcenie podstawowe nie wystarcza do zapewnienia zatrudnienia.

- Nie wiemy ilu dokładnie uczniów nie chodzi do szkoły, ponieważ ich na to nie stać, ani ilu wybiera szkołę biorąc pod uwagę koszty nauki, a nie swoje zainteresowania - przyznaje sekretarz generalna organizacji Save the Children Hanna Markkula. Dodaje jednak, że organizacja - inicjator stworzenia obywatelskiego projektu ustawy - "wie na pewno, że chodzi o tysiące dzieci i ich rodzin".

Ze wstępnych szacunków resortu edukacji wynika, że w pełni darmowa szkoła średnia kosztowałaby Finlandię dodatkowo ok. 100 mln euro rocznie.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA