fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Małpa zrobiła selfie. Jej gatunek jest zagrożony

Zdjęcie zrobione przez Naturo
O makaku czubatym o imieniu Naruto zrobiło się głośno w 2011 roku. Małpa zrobiła sobie zdjęcie, które obiegło świat. Całemu gatunkowi grozi wyginięcie.

W 2011 roku Naruto nacisnął migawkę aparatu brytyjskiego fotografa Davida Slatera wycelowanego w jej stronie wykonując sobie serię autoportretów (tzw. selfie).

Zdjęcie szybko stało się popularne. Sprawą zajęła się PETA, która uważała, że małpa powinna otrzymać prawa autorskie do tego materiału. 

Sędzia federalny w San Francisco orzekł, że makak nie ma do praw autorskich do zdjęcia. Jak argumentował, prawa autorskie nie rozciągają się na zwierzęta.

David Slater chciał umorzenia sprawy. Przekonywał, że jako fotografowi dobro dzikich zwierząt leży mu bardzo na sercu, ale to amerykański Kongres, a nie sąd federalny powinien raczej zdecydować, czy zwierzęta mogą być właścicielami praw autorskich.

W tle ciekawej historii ze zdjęciem ukazuje się dramat tego gatunku. Makakom czubatym z wyspy Celebes grozi wyginięcie. Na małpy polują myśliwi, którzy sprzedają ich mięso. Żywe małpy trzymane są natomiast w niewoli.

W środowisku naturalnym występuje tylko jeden drapieżnik, który zagraża temu gatunkowi - pyton siatkowy. W rzeczywistości makakom w dużej mierze zagraża działalność człowieka.  

Drwale wycinają okoliczne lasy, a drogowcy zamieniają ich siedliska na nowe drogi. Rolnicy rozstawiają wnyku, bo uważają, że zwierzęta niszczą ich uprawy. Makaki wpadają również w pułapki na dzikie świnie, ptaki lub szczury. 

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody umieściła makaki czubate na liście gatunków ssaków naczelnych najbardziej zagrożonych wyginięciem.

Źródło: National Geographic
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA