fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kanada zmienia hymn na neutralny płciowo

Wikimedia Commons, domena publiczna
Liberalni i niezależni senatorowie zagłosowali dziś za zmianą w tekście kanadyjskiego hymnu. Zamiast opiewać patriotyzm kanadyjskich synów, pieśń stanie się neutralna płciowo.

Jako pierwszy z pomysłem zmiany w treści hymnu wystąpił w 2016 roku wystąpił liberalny senator Mauril Belanger. Była to jego ostatnia parlamentarna inicjatywa przed śmiercią w sierpniu tego samego roku.

Chodziło o sformułowanie w pieśni "O, Canada", od 1980  roku oficjalnego hymnu tego kraju, które mówi o partiotyzmie kierującym "wszystkimi synami" Kanady (True patriot love in all thy sons command).

Zdaniem Belangera to sformułowanie było seksistowskie i dyskryminowało kobiety.

Dyskusja w kanadyjskim parlamencie po śmierci Belangera trwała 18 miesięcy. Liberalni zwolennicy zmian nie mogli dojść do porozumienia z konserwatywnymi przeciwnikami.

Przedwczoraj senator Frances Lankin, która przewodziła pracom nad ustawą o hymnie, zarzuciła konserwatystom, że z premedytacją przedłużają prace nad projektem i zarządziła głosowanie. Głosami liberałów i senatorów niezależnych zmiana w treści hymnu została uchwalona.

Kilku konserwatywnych posłów zbojkotowało głosowanie i zarzuciło liberalnym kolegom, że odebrano im prawo do dalszego sprzeciwiania się proponowanej ustawie. Niektórzy wzywają do przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

Gdy nowo ustanowione przepisy wejdą w życie, kanadyjski hymn będzie mówił o miłości ojczyzny, która "kieruje nami wszystkimi" (True patriot love in all of us command).

Zadowolenia z uchwalenia neutralności płciowej w kanadyjskim hymnie nie krył premier Justin Trudeau. "Kolejny krok w kierunku równości płci" - napisał na Twitterze.

Źródło: thehill.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA