Społeczeństwo

W Budapeszcie stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Budapesztańscy radni podjęli decyzję o postawieniu pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak zaznaczono na stronie Sejmu, radni podkreślili rolę prezydenta Kaczyńskiego, jaką odegrał w ustanowieniu demokratycznej Polski po upadku komunizmu. Zaznaczyli, że Lech Kaczyński był jedną z wybitnych postaci budujących wyjątkowe stosunki między Polską a Węgrami na przestrzeni wielu stuleci.

"Śmierć Lecha Kaczyńskiego oznaczała niewysłowioną stratę dla całej europejskiej wspólnoty. Chyląc przed nim czoło, niniejszym inicjuje się wzniesienie w Budapeszcie pomnika" - napisano w decyzji. Pomnik ma być postawiony w Budapeszcie na placu Jana Pawła II.

O decyzji budapesztańskich władz poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Popiersie Lecha Kaczyńskiego znajduje się także w stolicy Gruzji, Tbilisi. Odsłonięto je w 2012 roku, w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w uznaniu wsparcia, jakiego polski prezydent udzielił Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 roku. Także skwer, na którym stanął pomnik, został nazwany jego imieniem. Pomnik stoi w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL