Społeczeństwo

Ortodoksyjni Żydzi zamazują banknoty, bo są na nich kobiety

Bank of Israel
Duża część ortodoksyjnych Żydów zaczęła zamazywać lub przekreślać podobizny kobiet na nowych banknotach izraelskich, wprowadzonych oficjalnie do obiegu 23 listopada - informuje Katolicka Agencja Informacyjna. Na pieniądzach wartości 20 i 100 nowych szekli przedstawiono czołowe poetki żydowskie pierwszej połowy XX wieku: Rachel Bluwstein i Leah Goldberg.

Jak twierdzi jeden ze sprzedawców, którego cytuje KAI, ci, którzy tak postępują, robią to dlatego, że nie chcą patrzeć na obce kobiety. Ortodoksyjni Żydzi odmawiają też wyjmowania z bankomatów nowych szekli i w banku lub w sklepie żądają wydawania im starych pieniędzy.

Już wcześniej kontrowersje wśród społeczeństwa wzbudził banknot 50-szeklowy. Wpływowy izraelski rabin Benzion Mutzafi wydał orzeczenie, które zabrania wierzącym patrzenie na ten banknot, ponieważ znajduje się na nim wizerunek hebrajskiego poety, który ożenił się z chrześcijanką.

Chodzi o Saula Czernichowskiego, jednego z najwybitniejszych poetów hebrajskich. Urodzony w Rosji poeta poślubił Rosjankę Melanię Karlową i miał z nią córkę Isoldę.

Dr Hagi Ben-Artzi, brat żony premier Beniamina Netanjahu powiedział, że użycie grafiki z Czernichowskim jest "obrazą". - Saul Czernikowski stał się symbolem asymilacji, asymilacyjnej ideologii - powiedział w Israel National News. - Nie do pomyślenia jest, aby taka osoba, mogła się stać symbolem w państwie Izrael - dodał.

W lutym gazeta "The Jerusalem Post" informowała że Żydzi należący do grupy charedim, otrzymają specjalne wydanie katalogu IKEA - takie, w którym nie ma zdjęć z kobietami. Na szwedzkiego giganta spadła fala krytyki.

Źródło: rp.pl/ KAI

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL