Jak twierdzi jeden ze sprzedawców, którego cytuje KAI, ci, którzy tak postępują, robią to dlatego, że nie chcą patrzeć na obce kobiety. Ortodoksyjni Żydzi odmawiają też wyjmowania z bankomatów nowych szekli i w banku lub w sklepie żądają wydawania im starych pieniędzy.

Już wcześniej kontrowersje wśród społeczeństwa wzbudził banknot 50-szeklowy. Wpływowy izraelski rabin Benzion Mutzafi wydał orzeczenie, które zabrania wierzącym patrzenie na ten banknot, ponieważ znajduje się na nim wizerunek hebrajskiego poety, który ożenił się z chrześcijanką.

Chodzi o Saula Czernichowskiego, jednego z najwybitniejszych poetów hebrajskich. Urodzony w Rosji poeta poślubił Rosjankę Melanię Karlową i miał z nią córkę Isoldę.

Dr Hagi Ben-Artzi, brat żony premier Beniamina Netanjahu powiedział, że użycie grafiki z Czernichowskim jest "obrazą". - Saul Czernikowski stał się symbolem asymilacji, asymilacyjnej ideologii - powiedział w Israel National News. - Nie do pomyślenia jest, aby taka osoba, mogła się stać symbolem w państwie Izrael - dodał.

W lutym gazeta "The Jerusalem Post" informowała że Żydzi należący do grupy charedim, otrzymają specjalne wydanie katalogu IKEA - takie, w którym nie ma zdjęć z kobietami. Na szwedzkiego giganta spadła fala krytyki.