fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Independent: Coraz więcej homoseksualnych par adoptuje dzieci

Stock Adobe
W Wielkiej Brytanii stopniowo rośnie liczba homoseksualnych par, które ubiegają się o adopcję dzieci. Maleje z kolei liczba par heteroseksualnych zainteresowanych adopcją - informuje "The Independent".

Jedna z brytyjskich kancelarii prawniczych przeanalizowała dane dotyczące adopcji dzieci na Wyspach.

Z analizy wynika, że liczba homoseksualnych par, które starają się o adoptowanie dziecka wzrosła z 510 w latach 2013-2014 do 586 w ubiegłym roku. Oznacza to, że w 2016 roku jeden na siedem wniosków adopcyjnych pochodził od pary homoseksualnej.

Prawniczka Sarah Wood-Heath tłumaczy, że przyczyną takiego wzrostu była legalizacja związków homoseksualnych w 2013 roku, ale też spadek zainteresowania adopcjami wśród par heteroseksualnych.

Przyczyną tego ostatniego zjawiska z kolei ma być, zdaniem prawników, postęp w medycynie. Zapłodnienia in vitro czy rodzicielstwo zastępcze stały się ich zdaniem dla par mieszanych bardziej atrakcyjne niż adopcja dziecka.

Szef jednej z organizacji zajmujących się adopcjami w Wielkiej Brytanii, Scott Casson-Rennie, sam w związku homoseksualnym i ojciec adopcyjny trójki dzieci, podkreśla, że pary jednopłciowe chętniej niż heteroseksualne decydują się na adoptowanie dzieci starszych, z problemami, z liczniejszego rodzeństwa czy też dzieci specjalnej troski.

Jak mówi Casson-Rennie, jeszcze wiele brytyjskich par homoseksualnych, pozostających w stałym, zalegalizowanym związku nie wie, że ma prawo do adopcji.

Prawo to obowiązuje w Wielkiej Brytanii od 2002 roku i jest ona jednym z 14 krajów na świecie zezwalających na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA