fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Zmniejsza się liczba obywateli gotowych bronić ojczyzny

123RF
71 proc. Finów wyraża gotowość do obrony kraju, z bronią w ręku, w przypadku ataku na Finlandię - wynika z badania przeprowadzanego rokrocznie przez Finnish Social Science Data Archive oraz Radę Doradczą ds. Obrony (ABDI). W ciągu roku odsetek Finów gotowych bronić kraju zmniejszył się o 7 punktów procentowych.

Zdaniem posłów fińskiej komisji obrony spadek liczby osób, chcących bronić kraju z bronią w ręku, może wiązać się z rosnącymi nierównościami społecznymi - czytamy w yle.fi.

Komisja obrony apeluje, by podjąć natychmiastową akcję przeciwko rosnącym nierównościom społecznym, aby przeciwdziałać procesowi, który objawia się malejącą gotowością do obrony kraju przed atakiem.

Seppo Kääriäinen z Partii Centrum podkreśla, że po raz pierwszy politycy spojrzeli na politykę obronną z perspektywy integracji społecznej.

Posłowie przekonują, że wzrost nierówności w społeczeństwie stanowi poważne, rosnące zagrożenie dla obrony narodowej. Ich zdaniem każdy obywatel Finlandii musi uważać, że jego kraj jest "wart tego, by go bronić".

Fińska armia opiera się na żołnierzach z poboru. Każdy mężczyzna, który skończy 18 lat, jest zobligowany do odbycia służby wojskowej, którą jednak może zamienić na służbę zastępczą.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA