fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Irlandia: Szpital psychiatryczny zamiast aborcji

123RF
Ciężarna nastolatka chcąca dokonać aborcji w Irlandii trafiła do szpitala psychiatrycznego - wynika z informacji przekazanych przez Child Care Law Reporting Project, organizacje monitorującą przestrzeganie praw dzieci w irlandzkich sądach.

W Irlandii aborcja jest zakazana z wyjątkiem sytuacji, w której ciąża w wyraźny sposób zagraża życiu matki.

Jak pisze "The Independent" w przypadku osoby niepełnoletniej aborcja może zostać - zgodnie z prawem - przeprowadzona w sytuacji, gdy ciąża zagraża jej zdrowiu psychicznemu i może zakończyć się samobójstwem niepełnoletniej.

To właśnie z tą ostatnią sytuacją związana jest historia nastolatki opisywana przez Child Care Law Reporting Project.

Dziewczyna przyjechała z matką do Dublina, gdzie chciała poddać się legalnej aborcji. Jednak pierwszy psychiatra, do którego trafiła stwierdził iż "przerwanie ciąży nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów" - i skierował ją na leczenie psychiatryczne.

Sprawa trafiła do sądu, gdzie drugi biegły psychiatra uznał, że dziewczyna nie może być przetrzymywana w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ nie wykazuje przejawów choroby psychicznej.

Linda Kavanagh, rzeczniczka organizacji walczącej o prawo kobiet do aborcji stwierdziła, że sprawa nastolatki powinna uzmysłowić Irlandczykom, że nie mogą "traktować kobiet, dziewcząt i ciężarnych w taki sposób". Przypomniała, że podobna sprawa miała miejsce w 1992 roku. - To hańba, że po 25 latach takie sytuacje wciąż mają miejsce - dodała.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA