fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Sąd skazał mężczyznę za "lajka"

Fotolia
Mężczyzna z Zurychu został skazany za zniesławienie w związku z "polubieniem" facebookowego posta, oskarżającego innego mężczyznę o antysemityzm i rasizm. To pierwszy taki przypadek w Szwajcarii.

Sprawa zaczęła się w 2015 roku, gdy 45-letni oskarżony „polubił” kilka postów, znajdujących się na różnych facebookowych grupach obrońców praw zwierząt. We wpisach oskarżano Erwina Kesslera, prezesa stowarzyszenia ochrony zwierząt Vereins gegen Tierfabriken o rasizm i antysemityzm.

Kessler wniósł do sądu sprawę przeciwko mężczyźnie, argumentując za pośrednictwem prokuratora, że rozprzestrzeniając w internecie tego typu stanowiska, działał przeciwko niemu i oczerniał go bez uzasadnionych przyczyn.

Na rozprawie, która odbyła się w poniedziałek w Zurychu, sąd uznał, że „lubiąc” posty, oskarżony „rozpowszechniał osąd wartości”, który był krzywdzący dla pozywającego. Sędzia prowadząca sprawę dodała także, że „lubienie” postów jest równoznaczne z popieraniem ich treści.

Mężczyzna nie był także w stanie udowodnić, że wypowiedzi na temat Kesslera, które „lajkował”, były prawdziwe.

Erwin Kessler w 1998 roku był skazany za dyskryminację rasową. Sąd uznał, że nie oznacza to jednak, iż powinien zostać oskarżony o rasizm i teraz, 20 lat później, gdy nie ma ku temu aktualnych powodów.

45-letni oskarżony z Zurychu został ukarany grzywną. Wykonanie wyroku zawieszono.

 

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA