Australia: Powszechny rasizm wobec Aborygenów

Rasizm wobec Aborygenów jest w Australii rozpowszechniony i "głęboko niepokojący" - napisali w raporcie badacze ONZ, wzywając rząd do zacieśnienia współpracy ze środowiskami rdzennej ludności i zwiększenia starań o poprawę jakości jej życia.

Aktualizacja: 03.04.2017 14:07 Publikacja: 03.04.2017 13:12

Australia: Powszechny rasizm wobec Aborygenów

Foto: Flickr, Muthaiya Jayaseelan

Według specjalnej sprawozdawczyni Victorii Tauli-Corpuz, która przez 15 dni sprawdzała realizację zaleceń, jakie w 2009 roku przedstawiło ONZ rządowi Australii, nie zrobiono nic, aby poprawić jakość życia Aborygenów.

W lutym rządowe agencje opracowały raport, z którego wynikało, że Australia nie realizowała wysiłków na rzecz poprawy życia Aborygenów, a postawione wcześniej cele - w tym zmniejszenie śmiertelności dzieci i wydłużenie życia - nie zostały zrealizowane.

Według raportu sporządzonego przez Tauli-Corpuz, rasizm wobec rdzennych mieszkańców Australii przejawia się w przedstawianiu ich jako brutalnych przestępców, spekulantów, ludzi niewykształconych, a aborygeńskie rodziny - jako patologiczne. Te szkodliwe stereotypy przejawiają się również w wymiarze sprawiedliwości, który dyskryminuje autochtonów. Według wskaźników, mimo że Aborygeni stanowią zaledwie 3 proc. spośród 24 milionów mieszkańców Australii, jednocześnie stanowią aż 27 proc. skazanych więźniów. Zdecydowanie niepokojąca jest również liczba samobójstw popełnianych przez aborygeńską młodzież.

Sprawozdawczyni podkreśliła też, że jedyny formalny przedstawiciel aborygeńskiej społeczności - Narodowy Kongres Pierwszych Ludów Australii, jest przez rząd w Canberze lekceważony.

Tauli-Corpuz stwierdziła w oświadczeniu, że brakuje rządowych konsultacji z organami reprezentującymi rdzennych mieszkańców, które wspierają własne społeczności w zakresie zdrowia publicznego, zatrudnienia, edukacji i ochrony dzieci.

"Podczas gdy Australia przyjęła wiele zobowiązań, których celem było wyrównanie poziomu społeczno-ekonomicznego Aborygenów, nieprzestrzeganie ich praw do samostanowienia jest alarmujące" - napisała w raporcie Tauli-Corpuz.

Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek
Społeczeństwo
Hipopotam okazał się samicą. Przez lata ZOO myślało, że jest samcem
Społeczeństwo
Demonstracje przeciw Izraelowi w USA. Protestują uniwersytety