fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Odznaczenie dla polskiego kierowcy. Petycja w internecie

AFP
Ponad 34 tysiące osób podpisało się pod petycją w sprawie przyznania Łukaszowi Urbanowi Związkowego Krzyża Zasługi - najwyższego niemieckiego odznaczenia. Polski kierowca prawdopodobnie walczył z napastnikiem, którzy wjechał ciężarówką na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie.

Petycję podpisać można na stronie Change.org. Autorzy petycji tłumaczą, że według ustaleń śledczych, Łukasz Urban próbował przed śmiercią powstrzymać zamachowca. W zamachu zginęło 12 osób, ale interwencja polskiego kierowcy uchroniła wiele osób, które przebywały w tym czasie na bożonarodzeniowym jarmarku.

"Tym aktem heroizmu prawdopodobnie uratował wiele istnień ludzkich. Za tę odwagę zasługuje na najwyższe niemieckie odznaczenie" - tłumaczą organizatorzy.

Renta dla rodziny kierowcy

Premier Beata Szydło poinformowała, że podjęła decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla żony i syna kierowcy zabitego w Berlinie. Jak dodała, rodzina kierowcy otrzyma rentę po świętach.

"Podjęłam decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla Żony i Syna Śp. Łukasza Urbana. Rodzina Bohaterskiego Kierowcy otrzyma ją po Świętach" - napisała szefowa rządu w piątek na Twitterze.

O przyznanie rent specjalnych dla żony i syna kierowcy zabitego w Berlinie, zwrócił się do premier Szydło minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. "Minister podpisał pismo do pani premier o renty specjalne dla żony i syna zabitego kierowcy w Berlinie" - poinformowała wcześniej w piątek rzeczniczka resortu Joanna Wajda.

Zamach w Berlinie

W ubiegłym tygodniu zamachowiec kierując 40-tonową ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50. Jedną z ofiar jest polski kierowca Łukasz Urban, którego ciało znaleziono w szoferce ciężarówki - według ustaleń zamachowiec zastrzelił Polaka, który łapiąc za kierownicę, usiłował przeszkodzić mu w zamachu.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA