fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Policjanci kończą protest. Minister zaproponował podwyżki

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szef MSWiA Joachim Brudziński zaproponował protestującym od lipca policjantom podwyżki, powrót pełnopłatnych zwolnień lekarskich oraz likwidacja progu 55. roku życia do otrzymania pierwszej emerytury - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24.

Do protestujących od lipca policjantów kolejno dołączali funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, a w końcu cywilni pracownicy MSWiA.

Protest policji polegał m.in. na niewystawianiu mandatów, które zastąpili pouczeniami, spowalnianiu pracy metodą włoskiego strajku. Planowali również ogólnokrajowy protest przed KPRM 2 października. 

Mundurowi domagali się podwyżek w wysokości 650 zł na osobę od przyszłego roku, 500 zł w kolejnym i korzystniejszych rozwiązań emerytalnych.

Dziś doszło do spotkania związków zawodowych z przedstawicielami MSWiA. Przed nim przewodniczący policyjnego związku zawodowego Rafał Jankowski zapewniał, że tego dnia żadne porozumienie podpisane nie zostanie.

Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika jednak, że propozycje  MSWIA: podwyżki 300 zł od stycznia 2019 i kolejne 250 złotych w lipcu przyszłego roku, powrót do pełnopłatnych dłuższych niż 30 dni zwolnień lekarskich policjantów pracujących na ulicach, oraz płatnych nadgodzin (obecnie mundurowi mogą jedynie odbierać wolne), zadowalają funkcjonariuszy. 

Prócz tego MSWiA odstępuje od wyznaczenia progu 55 roku życia, w którym policjantowi wypłacana byłaby pierwsza emerytura. Według projektu resortu policjant, który służbę rozpoczyna w wieku 20 lat, może przejść na emerytur po 25 latach służby, ale pierwsze świadczenie byłoby mu wypłacone dopiero, gdy skończy 55 lat. Z tego progu MSWiA się wycofuje.

Policjanci w rozmowie z dziennikarzami TVN24 mówią, że te propozycje właściwie kończą ich protest.

Niezliczone spotkania z wiceministrem Zielińskim nie przynosiły żadnego efektu. Za to kilka z ministrem Brudzińskim wystarczyło - mówi szef jednego z wojewódzkich związków zawodowych.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA