fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Sondaż: Czy powoływać komisję śledczą ws. śmierci Igora Stachowiaka w komisariacie

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku.
Superwizjer
Należy powołać komisję śledczą w sprawie śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie? Większość Polaków nie ma wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla rp.pl.

Platforma Obywatelska złożyła w tym tygodniu wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie przy ulicy Trzemeskiej. Dziennikarze „Superwizjera” TVN ujawnili niedawno nagrania pokazujące skutego kajdankami 25-latka, którego w ciemnej toalecie policjant razi prądem z paralizatora.

Zdaniem Borysa Budki (PO), byłego ministra sprawiedliwości, należy zbadać, dlaczego przez tak długi czas organy państwa nie potrafiły wyjaśnić tej sprawy. Platforma chce m.in. przeanalizować powiązania między niektórymi wrocławskimi policjantami, a politykami PiS (a zwłaszcza szefową kancelarii premiera Beatą Kempą).

 

Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że należy powołać komisję śledczą w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Przeciwnego zdania jest częściej niż co czwarty ankietowany (26 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma co piąty ankietowany (22 proc.).

- Częściej za powołaniem komisji śledczej są osoby w wieku do 24 lat (63 proc.), o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (68 proc.), o dochodzie poniżej 1000 zł (58 proc.) oraz badani z miast do 20 tysięcy mieszkańców (67 proc.).- zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że szczególnej trosce w państwie demokratycznym podlega wyjaśnienie takich okoliczności, w których człowiek umiera w gmachu instytucji, która już w swych założeniach powołana została do przestrzegania bezpieczeństwa i praworządności. - Kwestie takie dotyczą nie tylko Europejczyków, ale także czarnoskórych obywateli USA czy arabskich mieszkańców Izraela – zaznacza prof. Knopek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA