fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Mali pacjenci na terapii z Alicją z Krainy Czarów

Tak wyglądała ubiegłoroczna akcja "Malowanej Nocy"
materiały prasowe
Warsztaty edukacyjno-artystyczne, spektakl teatralny i pokaz iluzjonisty odbędą się w Centrum Zdrowia Dziecka podczas „Malowanej Nocy".

Impreza organizowana jest już po raz czwarty przy zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Art Transfer oraz sponsorów. Tym razem działania edukacyjno-artystyczne będą poświęcone "Alicji z Krainy Czarów" z książki Lewisa Carrolla.

– Nasze warsztaty to bardzo przemyślana edukacyjnie formuła, której celem jest nie tylko wypełnienie czasu dzieciom na oddziałach klinicznych, ale również przekazanie wartościowych treści, jakie niosą ze sobą teksty kultury – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Art Transfer.

W tym roku „Malowana Noc" odbędzie się 3 grudnia. W ramach akcji wolontariusze przeprowadzą specjalne warsztaty.

W ich trakcie odbędzie się rozmowa o wybranych dziełach sztuki, będą czytane fragmenty książki Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów", a potem dzieci wykonają prace plastyczne związane z przygodami Alicji.

Dla małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka organizatorzy „Malowanej Nocy" przygotowali także wiele innych atrakcji, m.in. spektakl Teatru 59 min. w reżyserii Jolanty Sikorskiej, fotobudkę do zdjęć polaroidowych oraz pokaz iluzjonisty.

- Akcja „Malowana Noc" wpisała się już na stałe w przedświąteczny kalendarz naszego szpitala. Spotkanie z pacjentami, wspólne malowanie i tworzenie oraz występy artystyczne, pozwalają na przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia dzieciom, które muszą przebywać w tym czasie na oddziałach klinicznych – mówi Joanna Komolka, rzecznik prasowy Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Podkreśla, że to wyjątkowa akcja, na którą czekają dzieci, ale także ich opiekunowie czy rodzice, ponieważ wspólne tworzenie i spędzenie czasu daje szansę, by choć na chwilę zapomnieć o trudach walki z chorobą.

„Malowana noc" to jeden z kilkunastu projektów prowadzonych w ramach współpracy Centrum Zdrowia Dziecka z organizacjami pozarządowymi w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W tym czasie w placówce odbywają się też inne akcje polegające na przygotowaniu podarunków i przekazaniu ich dzieciom, ale także występy, wspólne śpiewanie kolęd oraz inne inicjatywy osób prywatnych i samych pracowników szpitala. Jednak tylko „Malowana Noc" stawia na działania edukacyjno-artystyczne.

Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" to kilkanaście klinik i prawie tyle samo oddziałów, poradni i zakładów. Średnio dziennie w każdej z klinik przebywa 40 - 50 pacjentów a poradnie odwiedza kilkaset dzieci dziennie.

Szpital przyjmuje pacjentów w trybie ambulatoryjnym; przyjeżdżają tu również dzieci na neurologiczne i ruchowe zabiegi rehabilitacyjne.

- Dla małych pacjentów najtrudniejszym wyzwaniem jest radzenie sobie z bólem, trudami leczenia oraz koniecznością spędzenia czasu z dala od domu, dlatego nieocenione są wszelkiego rodzaju zajęcia, które organizują pielęgniarki i pedagodzy szkoły działającej na terenie szpitala, wolontariusze oraz pracownicy organizacji pożytku publicznego – mówią przedstawiciele szpitala.

Ambasadorem tegorocznej edycji „Malowanej nocy" jest Martyna Wojciechowska. Honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent Warszawy, a patronem medialnym jest m.in. redakcja „Rzeczpospolitej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA