Przypomnijmy, iż w środę Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił się z zagadnieniem prawnym do Sądu Najwyższego w sprawie obsadzenia składu z udziałem sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd Apelacyjny w Katowicach chce, aby Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie, czy udział nowej Krajowej Rady Sądownictwa w procesie powoływania sędziego będącego członkiem składu orzekającego stanowi samoistną i wystarczającą przesłankę do uznania, że skład sądu jest sprzeczny z przepisami prawa. Pytanie dotyczy art. 379 pkt. 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, sędziowie z Katowic przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że "przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania sędziego orzekającego w I instancji, przez co podważając przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, wzięli udział w wydaniu postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego, którego treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów Prawa o ustroju sądów powszechnych".

W komunikacie wskazano także, że przedmiot podjętych czynności wyjaśniających stanowi "zagadnienie popełnienia przez sędziego sprawozdawcę przewinienia dyscyplinarnego polegającego na niezłożeniu wniosku o wyłączenie się od udziału we wskazanej sprawie, w sytuacji, gdy przed otrzymaniem powołania do pełnienia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach, uczestniczył on procesie konkursowym przed Krajową Radą Sądownictwa, której skład został ukształtowany w oparciu o przepisy ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw".