fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Apel stowarzyszenia Normalne Państwo do posłów w sprawie Trybunału

Współinicjator stowarzyszenia Normalne Państwo przedstawił w apelu do posłów sześć punktów, które jego zdaniem rozwiążą obecny pat z wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Celem Stowarzyszenia Normalne Państwo jest działanie na rzecz budowy Rzeczpospolitej Polskiej, jako państwa przemyślanego, skutecznego i niedrogiego.

Bartłomiej Michałowski, współinicjator a obecnie członek tego stowarzyszenia wystosował list do posłów.

Pisze w nim, iż jest rozczarowany postawą większości sejmowej poprzedniej kadencji, a teraz, postawą większości sejmowej obecnej kadencji. - Niestety postawa większości mediów i specjalistów prawa konstytucyjnego również była pasywna, gdy poprzednia większość sejmowa rozpoczęła proces zmiany ustawy o wyborze sędziów i przegłosowała mechanizm wyboru dwóch sędziów „na zapas", chociaż ich kadencja kończy się dopiero w grudniu – zauważa.

Michałowski zaznacza, iż nie chce dochodzić tego, kto jest bardziej winny doprowadzenia „Rzeczypospolitej do sytuacji pata prawnego", i przedstawia sześć punktów, które mają rozwiązać obecny kryzys.

Oto one:

1. Wszystkie siły polityczne przyjmują do wiadomości, że zmiany wszelkich procedur wyborczych tuż przez wyborami, w tym wybierania nowych sędziów, jest łamaniem dobrych praktyk i nie będzie już powtarzane w Sejmie.

2. Ustawy anulujące poprzednie ustawy, procedowane w trybie nocnym i bez społecznych konsultacji, są złą praktyką i nie będą w takiej formie procedowane w przyszłości.

3. Ostatnie unieważnienie przez obecny Sejm ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyjętej przez poprzedni Sejm, jest pewną anomalią, ale jest jednak ważną ustawą przyjętą przez większość sejmową.

4. Liderzy partii w Sejmie podejmują „gentelman agreement", że ich ugrupowania wybiorą trzech sędziów z wybranych pięciu przez poprzedni Sejm.

5. Dwóch kolejnych sędziów, zostanie zgłoszonych i wybranych przez obecny Sejm.

6. Kończymy obecny spór o Trybunał Konstytucyjny. W Stowarzyszeniu Normalne Państwo są członkowie, którzy głosowali na różne partie i różnych kandydatów na prezydenta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA