Reklama
Rozwiń

Reforma SN i KRS: stanowisko Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych

W środę Sejm rozpocznie prace nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W tej sprawie stanowisko wydało dzisiaj Porozumienie Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych.

Publikacja: 21.11.2017 14:23

Reforma SN i KRS: stanowisko Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych

Foto: Fotolia.com

mat

W stanowisku Porozumienie wzywa do pogłębionej dyskusji w sprawie rzeczywistej i potrzebnej reformy wymiaru sprawiedliwości, podkreślając jednocześnie, że obywatele oczekują zmian przyczyniających się do jego usprawnienia. Porozumienie przypomina, że podstawowym kierunkiem prac legislacyjnych powinna być dbałość o sprawny wymiar sprawiedliwości. Proponowane zmiany ustrojowe sądownictwa powinny odbywać się z poszanowaniem i ochroną ładu konstytucyjnego.

Sygnatariusze Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych stoją na stanowisku, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, zarówno w płaszczyźnie ustrojowej, jak też w płaszczyźnie procedur regulujących sprawność postępowań toczących się przed sądami, co bezpośrednio dotyczy wszystkich obywateli. Zdaniem Porozumienia, obywatele oczekują prawdziwych reform: odformalizowania i uproszczenia skomplikowanych procedur, zniesienia barier sądowych, w tym fiskalnych, wprowadzenia rozwiązań prawnych zwiększających tempo rozpoznawania spraw, w tym nowoczesnego zarządzania i szerokiej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, jak również podniesienia efektywności modelu rozpoznawania spraw. W stanowisku podkreśla się, że projektowane zmiany, skutkując upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości, nie mogą przyczynić się do jego usprawnienia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono