fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prof. Chmaj o kandydatach do TK: decyzja PiS dziwi mnie z kilku względów

Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego - prof. Marek Chmaj - wypowiedział się na temat kandydatury Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbiety Chojny-Duch na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- Decyzja PiS dziwi mnie z kilku względów – stwierdził w programie "Onet Rano." prof. Marek Chmaj. - Dobrych prawników, którzy mogą kandydować do TK i spełniają warunki jest kilka, albo kilkanaście tysięcy. Czy kandydatury tych trzech osób zostały zaakceptowane przez Porozumienie Jarosława Gowina? Czy to są jego kandydaci? - zastanawiał się konstytucjonalista.

Stanisław Piotrowicz w poprzedniej kadencji Sejmu był jedną z twarzy reformy sądownictwa przeprowadzanej przez PiS jako szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W październikowych wyborach nie zdobył mandatu posła. Wcześniej był senatorem oraz prokuratorem.

Czytaj także:

Z kolei posłanka Krystyna Pawłowicz w lipcu zapowiedziała definitywnie odejście z polityki. Szybko w mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie minionej kadencji Pawłowicz zasiadała w komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Trzecia z kandydatek PiS do TK, Elżbieta Chojna-Duch jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 1994-95 oraz 2007-10 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, natomiast w latach 2010-2016 zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej.

Przypomnijmy, że 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Czytaj także:

Źródło: Onet.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA