fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Muszyński na wokandzie w Strasburgu - kolejna skarga przed ETPC ws. dublowania sędziów

Mariusz Muszyński
materiały prasowe
Europejski Trybunał Praw Człowieka powiadomił Polskę o kolejnej skardze przeciwko Polsce. Chodzi o sędziego Muszyńskiego.

Spółka Xero Flor skierowała do Trybunału w Strasburgu skargę, w której podnosi, że w wyniku nieodpowiedniego składu Trybunału Konstytucyjnego naruszono jej prawo do rzetelnego procesu. Skarżący domaga się odszkodowania w sprawie, w której orzekał sędzia Mariusz Muszyński.

Jest to drugi wniosek do ETPC podnoszący problem tzw. sędziów-dublerów, który został przekazany rządowi polskiemu.

Skarżąca firma jest producentem darni (trawy w rolkach) i od wielu lat angażuje się w spory sądowe dotyczące szkód łowieckich. Producent trawy złożył skargę konstytucyjną, w której poddał w wątpliwość legalność przepisów łowieckich, zgodnie z którymi nie uzyskał jego zdaniem należnej mu rekompensaty. W 2017 r. Trybunał Konstytucyjny, większością głosów postanowił o niedopuszczalności skargi. Następnie spółka w oparciu o naruszenie prawa do rzetelnego procesu złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Xero Flor twierdzi również, że pięcioosobowy skład sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który zbadał jego sprawę był niekonstytucyjny. W szczególności chodzi o sędziego Mariusza Muszyńskiego, który zdaniem skarżącego został wybrany na stanowisko, które zostało już obsadzone przez innego sędziego wybranego przez poprzedni Sejm.

Firma twierdzi, że w konsekwencji została pozbawiona prawa do sądu, do rozpoznania skargi, a także prawa do odszkodowania od władz publicznych za ich niezgodne z prawem działanie.

Sygnatura akt: 4907/18

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA