fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia ws. list poparcia do KRS: niech sędziowie się ujawnią

YouTube
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zwrócił się z apelem do sędziów, którzy złożyli podpisy na listach poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa o poinformowanie o tym fakcie opinii publicznej.

Prawomocnym wyrokiem z 28 czerwca 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Szefowi Kancelarii Sejmu RP udostępnić jako informację publiczną wykaz sędziów, popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wtorek 30 lipca był maksymalnym terminem dla Kancelarii Sejmu na udostępnienie list.

Tak się jednak nie stało, bowiem we wtorek Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych na podstawie skargi osoby fizycznej oraz z urzędu wszczął dwa postępowania wobec Kancelarii Sejmu w sprawie dotyczącej przetwarzania danych osobowych sędziów zawartych w wykazie sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Postanowienia w tej sprawie wydał 29 lipca 2019 r.

Do czasu wydania decyzji kończących postępowania Prezes UODO wydał postanowienia zobowiązujące Kancelarię Sejmu do ograniczenia przetwarzania danych osobowych w wyżej wymienionych sprawach.

Czytaj także:

W sprawie ujawnienia list poparcia głos zabrał w czwartek Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Jak czytamy w uchwale,  "Szefowa Kancelarii Sejmu, przy wsparciu polityków związanych z koalicją rządzącą, odmówiła wykonania wyroku NSA". - Takie bezprawne zachowanie jest kolejnym w ostatnim roku działaniem organów władzy związanych z rządzącymi politykami, zmierzającym do utajnienia przed opinią publiczną list sędziów popierających kandydatów do KRS. Stanowi zarazem szczególnie drastyczny i bezprecedensowy przykład niszczenia fundamentów demokratycznego państwa prawnego w Polsce, w celu osiągnięcia doraźnych celów politycznych - pisze zarząd "Iustitii".

Jednocześnie, "aby powstrzymać ten destrukcyjny proceder" stowarzyszenie zwróciło się z apelem do sędziów, którzy złożyli podpisy na listach poparcia kandydatów do nowej KRS o poinformowanie o tym fakcie opinii publicznej. "Iustitia" zaapelowała też do sędziów członków KRS o ujawnienie nazwisk sędziów popierających ich kandydatury. - Zachowanie takie będzie wyrazem szacunku dla prawomocnego wyroku NSA i zasad etyki zawodu sędziego. To ostatnia chwila, by dać wyraz sędziowskiej odwagi i chęci odcięcia się od bezprawnych działań polityków. Jako sędziowie mają Państwo szczególny obowiązek stać na straży praworządności i wartości konstytucyjnych - przypomniano w uchwale.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA