fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nowy sędzia w miejsce Pawła Juszczyszyna zadecyduje o grzywnie dla Ziobry

Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska przejmie sprawę odwoławczą, w której sędzia Paweł Juszczyszyn orzekł m.in. o grzywnie wobec szefowej Kancelarii Sejmu. Sędzia wyznaczyła termin rozprawy na 22 maja.

Taką informację podał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Czytaj też:

Iustitia: Juszczyszyn powinien orzekać

Nawacki podarł apel ws. sędziego Juszczyszyna

Beneficjenci „dobrej zmiany” na listach KRS

Chodzi o sprawę o sygn. akt IX Ca 1302/19 ws. apelacji pozwanej Joanny S. od wyroku Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim (sygn. akt I C 517/19) w sprawie zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych. W składzie sądu I instancji jako przewodniczący i sprawozdawca zasiadał sędzia powołany na wniosek nowej KRS. Sąd odwoławczy postanowił zbadać, czy ów sędzia był uprawniony do orzekania. Dzień wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że to polskie sądy powinny weryfikować, czy sędzia spełnia warunki niezależności i niezawisłości.

Delegowany z Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Paweł Juszczyszyn zarządził w tym celu oględziny list poparcia kandydatów do KRS. Został z tego powodu odwołany z delegacji przez ministra sprawiedliwości, a rzecznik dyscyplinarny wszczął przeciwko niemu postępowanie. Juszczyszyn miał jednak dokończyć sprawy rozpoczęte podczas delegacji do SO w Olsztynie.  Na oględziny list poparcia udał się do Kancelarii Sejmu, lecz ich nie uzyskał, gdyż cofnięto mu delegację do Warszawy.

Na rozprawie 24 stycznia sędzia Juszczyszyn nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu za to, że odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS. Wezwał też - pod groźbą grzywny - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do przedstawienia sądowi korespondencji z Marszałkiem Sejmu ws. potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do KRS. Ministerstwo odmówiło przedstawienia tej korespondencji.

Na początku lutego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła Pawła Juszczyszyna w czynnościach  i obniżyła mu o 40 proc. jego wynagrodzenie.

- Z uwagi na uchwałę Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie z 10 lutego 2020 r. o zwolnieniu sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania spraw przydzielonych mu do orzekania w okresie delegowania w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie, sprawa ta została przydzielona nowemu sędziemu referentowi – Sędzi Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszce Żegarskiej - podał Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Dodał, że sędzia referent wydała już zarządzenie, w którym wyznaczyła termin rozprawy apelacyjnej na 22 maja 2020 r., na godz. 12 (w sali 36).

- Nadmienię, że to najbliższy możliwy do wyznaczenia termin rozprawy, który wynika ze znacznego obciążenia sędzi Agnieszki Żegarskiej innymi sprawami do rozpoznania - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Listy poparcia do KRS zostały opublikowane w miniony piątek. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że po wyroku WSA uchylającego postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych "odpadła przeszkoda prawna" dla ich udostępnienia.

We wczorajszym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes SR w Olsztynie  Maciej Nawacki stwierdził, że  sędzia Paweł Juszczyszyn "jest dziś w bardzo trudnej sytuacji".  

– Obawiam się, że jego kariera jako sędziego może być już skończona – powiedział Nawacki. Dodał, że nieustannie apeluje do sędziów, by nie wchodzili w politykę, bo to jest koniec niezależności.

Czytaj też: Szef nowej KRS: chciałem uhonorować Jarosława Kaczyńskiego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA