fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik generalny TSUE może zdecydować o wyroku ws. SN – rozmowa z dr. Piotrem Bogdanowiczem

123RF
Generalnie sędziowie Trybunału Sprawiedliwości podzielają opinie rzeczników. W sytuacji, w której jest taka opinia i o ile, a takie sytuacje też się zdarzały, rzecznicy nie prezentowali bardzo oryginalnego zdania w danej kwestii, sędziowie przychylali się do stanowiska rzecznika - mówi dr Piotr Bogdanowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

We wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca reform sądownictwa w Polsce. 11 kwietnia rzecznik generalny TSUE ma wydać opinię, a w okolicach maja ma zapaść wyrok. Jaką rolę pełni rzecznik generalny?

Dr Piotr Bogdanowicz (adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego): Rzecznik przedstawia opinie w sprawach, w których zostaje wyznaczony. Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich sprawach Trybunał wymaga jego opinii.

Opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału ani sądów krajowych, ale czy nieformalnie oni się nimi kierują ?

Nie są mi znane badania na ten temat, ale można przyjąć, że generalnie sędziowie Trybunału Sprawiedliwości podzielają opinie rzeczników. W sytuacji, w której jest taka opinia i o ile, a takie sytuacje też się zdarzały, rzecznicy nie prezentowali bardzo oryginalnego zdania w danej kwestii, sędziowie przychylali się do stanowiska rzecznika.

Co zawiera opinia rzecznika? Czy musi się ona składać z jakiś konkretnych elementów?

W sytuacji, w której mamy np. skargę Komisji przeciwko państwu członkowskiemu, rzecznik generalny proponuje, by Trybunał oddalił albo uwzględnił skargę. W przypadku pytań prejudycjalnych rzecznik generalny proponuje, w jaki sposób Trybunał powinien odpowiedzieć na postawione pytania. Opinie rzeczników są zwykle dobrze uzasadnione. Można się z nią zgadzać lub nie, natomiast w praktyce opinie te zawsze są bardziej rozbudowane niż samo orzeczenie. To wynika też z tego, że jeśli mamy samo orzeczenie, to warto zauważyć, że nie ma w nim odesłania do jakiś ogólniejszych rozważań czy doktryny. Natomiast w opiniach rzeczników te rozważania są. Z tego powodu prawnicy patrzą nie tylko na wyrok, ale także na opinię rzecznika generalnego.

Czy takie opinie są standardem?

Są częste. W 2017 r. udział wyroków poprzedzonych opinią wynosił ponad 67% wszystkich wyroków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA